Ukraiński DTEK zbuduje pilotażową elektrownię słoneczną

Ukraińska agencja Interfax poinformowała na początku miesiąca, że ukraiński holding energetyczny DTEK chce zbudować pierwszą elektrownię słoneczną w regionie, w obwodzie chersońskim, z całkowitą mocą na poziomie 10 MW.

Z powodu długości procedur związanych z przydziałem obszarów pod budowę energetycznych obiektów, firma podjęła decyzję o zakupie już zaawansowanego projektu francuskiej firmy inżynieryjnej Beten Ingenierie SAS. Z portfela Beten wybrano odpowiedni projekt pod budowę elektrowni słonecznej Trifonowka – informuje służba prasowa DTEK. Ukraińska spółka informuje także, że przed inwestycją zakupiła spółkę Trifanowka Energi.

Podczas budowy solarnego obiektu będą użyte panele chińskiej firmy JA Solar oraz falowniki firmy ABB, wykonane we Włoszech. Według szacunków DTEK w ciągu roku elektrownia wytworzy około 11-12 milionów kWh.

Rozwój energetyki odnawialnej jest ważnym elementem strategii energetycznej Ukrainy. DTEK planuje aktywnie rozwijać kierunek OZE. Są to nasze inwestycje w ekologiczną i bezpieczną generację przyszłości – wyjaśnił dyrektor generalny DTEK, Maksim Timczenko. Jak czytamy na stronie DTEK, firma planuje także uruchomić morską elektrownię słoneczną o mocy 200 MW.

Ukraińska spółka do tej pory inwestowała w energetyką wiatrową. Jak donosi DTEK w 2011 roku rozpoczęto budowę botiewskiej elektrowni wiatrowej w obwodzie zaporoskim, by w październiku 2012 roku uruchomić pierwszą farmę wiatrową. Botiewska elektrownia jest piątą pod względem wielkości farmą wiatrową w Europie Środkowo-Wschodniej. Farma wiatrowa składa się z 65 turbin (produkcji firmy VESTAS) o mocy 3,075 MW. Obecnie łączna moc botiewskiej farmy wynosi 200 MW. DTEK na swojej oficjalnej stronie informuje, że łącznie inwestycje przekroczyły sumę 340 milionów euro. W ciągu roku funkcjonowanie elektrowni prowadzi do redukcji emisji o 730 tysięcy ton CO2. Jak czytamy na stronie agencji Interfax, DTEK obecnie zajmuje 13-procentowy udział w ukraińskim rynku energetyki odnawialnej.

 

Źródła: DTEK, Interfax, Reform Energy