Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ukraiński DTEK zwiększy pięciokrotnie zieloną produkcję

farma wiatrowa

Ukraiński DTEK zwiększy pięciokrotnie zieloną produkcję

Ukraiński holding energetyczny DTEK planuje w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększyć pięciokrotnie swoje zdolności produkcyjne w sektorze odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że do 2020 roku zielona moc urządzeń DTEK przekroczy 1 GW.

Maksim Timchenko, dyrektor generalny DTEK, poinformował o planach ukraińskiego podmiotu podczas okrągłego stołu Inwestycje Chin w rozwój energetyki Ukrainy, który obradował przed sygnowaniem porozumienia o wspólnej realizacji projektu budowy elektrowni słonecznej przez DTEK oraz China Machinery Engineering Company (CMEC). „Planujemy pięciokrotnie zwiększenie zainstalowanych mocy w ciągu najbliższych dwóch lat. Wymaga to inwestycji o wartości miliarda euro. Wierzę, że dzięki współpracy z naszymi partnerami z CMEC, a także kooperacji z General Electric oraz Vestas te plany zostaną wdrożone” – powiedział przedstawiciel DTEK. Przypomnijmy, że w styczniu 2018 roku DTEK i General Electric podpisały umowę na dostawę innowacyjnych turbin wiatrowych, które będą jednymi z największych na Ukrainie. Umowa dotyczy dwudziestu sześciu turbin wiatrowych o mocy 3 MW.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Do tej pory DTEK skupił się na inwestycjach w farmy wiatrowe Botiewo (ukr. Ботієвська ВЭС), Primorsk (rus. Приморская ВЭС), Orlowska (ukr. Орлівська ВЭС) oraz w elektrownię słoneczną Trifanowska (ros. Трифановская СЭС).

Budowa nowej elektrowni słonecznej rozpocznie się w kwietniu 2018 roku. Infrastruktura zostanie zlokalizowana w rejonie miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Inwestycja będzie wymagała nakładów pieniężnych w wysokości dwustu trzydziestu milionów euro. Moc instalacji wyniesie 200 MW. Elektrownie zostaną podłączone do sieci już w marcu 2019 roku. Chińska firma CMEC będzie działać w projekcie jako inwestor i wykonawca budowy elektrowni solarnej.

„Ukraina rozpoczęła transformację energetyki. Daje to nadzieję na przywrócenie atrakcyjności inwestycyjnej branży. Dzisiaj musimy stworzyć możliwości dla rozwoju nowej energetyki ukraińskiej – czystej, sprawnej, konkurencyjnej” – powiedział Timczenko, komentując wyniki holdingu w 2017 roku. W tym roku spółka wygenerowała sześćset trzydzieści siedem milionów KWh w elektrowniach wiatrowych. To o 4,8 procent więcej w porównaniu do 2016 roku.

Źródło: DTEK, Elektrovesti

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.