Ulgi podatkowe dla Wrocławiaków korzystających z OZE

Jacek Sutryk, prezydent miasta Wrocław aktywnie wspiera transformację energetyczną. Dowodem na to są nowe propozycje urzędnika- podtrzymanie ulg podatkowych od nieruchomości korzystających z OZE oraz uproszczenie procesu montażu fotowoltaiki.

Nagroda za zieloną energię

Zaprezentowany projekt uchwały będzie przegłosowywany w najbliższy piątek na posiedzeniu rady miasta. Zgodnie z jego brzmieniem, mieszkańcy, którzy zainstalowali panele słoneczne, kolektor, pompę ciepła, rekuperator, kolektor lub gruntowny wymiennik ciepła będą mogli liczyć na zwolnienie opłaty podatkowej od nieruchomości.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Trzeba spełnić warunki

Jest kilka wymogów formalnych, które będą musieli spełnić ubiegający się o wniosek. Przede wszystkim na odnawialne źródło energii wnioskodawca wydał przynajmniej 15 tysięcy złotych. Należy również planowaną inwestycję zgłosić do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który przyjęła Rada Miejska Wrocławia. Wnioski będzie można składać do 2023 roku, a opłaty będą zniesione na okres maksymalnie 5 lat. Zwolnieniu z podatku nie będą podlegać budynki wielkopowierzchniowe z przeznaczeniem handlowym (czyli te powyżej 400 m kw.) 

Uproszczona procedura

Projekt stanowi przedłużenie zeszłorocznej uchwały, którą przyjęto 5 września 2019 roku. Jednak w tym roku urzędnicy zapowiadają, że procedura będzie bardziej przyjazna i uproszczona. Z nowego projektu usunięto na przykład zapis, który mówi, że wnioski można składać tylko w tym roku, w którym nastąpiła instalacja OZE.

Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom korzystanie z możliwości zwolnienia po to, by wspierać inwestycje związane z niskoemisyjnymi źródłami energii. Przy okazji uprościmy możliwość wnioskowania, nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych zgód. Uznajemy również, że środki pochodzące z kredytów i pożyczek mogą być zaliczane do tzw. nakładów własnych – mówi Jacek Sutryk.

Mapa solarna

Miasto wprowadziło również kolejne usprawnienie wszystkim zainteresowanym OZE. Z udziałem specjalistów powstała specjalna mapa solarna miasta, która pokazuje najbardziej dogodne miejsca na montaż paneli słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna musi być bowiem wykonana pod odpowiednim kątem padania słońca, aby była jak najbardziej wydajna.