Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ultradźwięki w służbie recyklingu. Przełom w odzysku materiałów z ogniw paliwowych

Ultradźwięki w służbie recyklingu. Przełom w odzysku materiałów z ogniw paliwowych

Naukowcy z University of Leicester opracowali technologię wykorzystującą fale ultradźwiękowe do rozdzielania materiałów w ogniwach paliwowych. Nowatorska metoda pozwala odzyskiwać cenne surowce i ograniczać emisję szkodliwych substancji chemicznych do środowiska.

925x200 1
Reklama

PFAS – czym są i dlaczego je stosujemy?

PFAS to grupa syntetycznych związków chemicznych, które są niezwykle trwałe i nie ulegają łatwej biodegradacji. Z tego powodu często określane są mianem “wiecznych chemikaliów”. Wszystko za sprawą wiązania węglowo-fluorowego, które jest jednym z najsilniejszych wiązań w chemii organicznej. Stosowane m.in. w pianach gaśniczych wykorzystywanych w lotnictwie. PFAS używa się także do produkcji tkanin, opakowań żywności i w produktach medycznych.

Biorąc pod uwagę ich zdolność do kumulacji w organizmach żywych, PFAS są uważane za potencjalne zagrożenie dla dobrostanu człowieka i środowiska. Stanowią jednak niezbędny element systemów energetycznych zasilanych wodorem, takich jak ogniwa paliwowe oraz elektrolizery wody. Związki PFAS są niezbędne do ich prawidłowego działania, ze względu na zawartość cennych metali z grupy platynowców. Jednak ich silna przyczepność pomiędzy warstwami katalizatora, a membranami znacząco utrudnia proces recyklingu.

Przyszłość recyklingu w ultradźwiękach

Nowa technika przy wykorzystaniu ultradźwięków izoluje cenne materiały katalityczne od membran z polimerów, tak zwanych “wiecznych chemikaliów”. Dzięki temu naukowcy byli w stanie uzyskać silne związki chemiczne PFAS, jednocześnie oddzielając je od szkodliwych dla środowiska substancji i umożliwić ich recykling.

Opracowanie technologii ultradźwięków o wysokim natężeniu do rozdzielania membran zawierających katalizator to przełom w podejściu do recyklingu ogniw paliwowych – powiedział Ross Gordon, główny naukowiec do spraw badań w Johnson Matthey.

W badaniach kontrolnych zastosowano ciągły proces delaminacji, przy wykorzystaniu specjalnie wykonanej sonotrody łopatkowej, która wykorzystując ultradźwięki o wysokiej częstotliwości izoluje membrany od katalizatorów. W wyniku procesu powstały pęcherzyki, które zapadają się pod wpływem wysokiego ciśnienia, dzięki czemu toksyczne związki można oddzielić w ciągu kilku sekund w temperaturze pokojowej. Nieustanne zapotrzebowanie na ogniwa paliwowe sprawia, że to odkrycie jest przełomem w zrównoważonym rozwoju. Jego wdrożenie umożliwi efektywny recykling szkodliwych dla środowiska membran i będzie ogromnym krokiem w stronę zielonego przemysłu.

Zobacz też: Biodegradowalny plastik z Japonii rozpuszcza się w wodzie morskiej w kilka godzin

Źródła: Good News Network, SciTechDaily

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.