“Ultraszybki” system prognozowania produkcji prądu z fotowoltaiki od Tauronu

Tauron pracuje nad składnikami systemu ultraszybkiego prognozowania produkcji prądu w systemach fotowoltaicznych z uwzględnieniem nagłych zmian pogody. Ma do tego posłużyć tzw. koncepcja Internetu Rzeczy i zaawansowanych algorytmów przetwarzania danych. 

Celem projektu jest stworzenie unikalnego systemu prognozowania produkcji energii w horyzoncie dwóch do sześciu godzin, z częstością odświeżania co 15 minut – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Będzie to możliwe dzięki monitorowaniu aktualnych warunków pogodowych przez rozproszone terytorialnie sensory optyczne oraz wykorzystaniu numerycznych prognoz pogodydodaje.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Najważniejszą cechą systemu ma być zdolność do uwzględniania w ocenie nagłych wahań w produkcji, które wynikają ze zmian pogody. Jest to szczególnie istotne, mając na względzie coraz bardziej nieprzewidywalną polską aurę.

 – Planujemy opracowanie konstrukcji sensora umożliwiającego śledzenie lokalnych warunków pogodowych, w tym ruchów chmur. W tym zakresie nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej – mówi Przemysław Prus, szef Biura Energetyki Rozproszonej, Badań i Rozwoju w Tauron Ekoenergia.

Zadaniem Tauronu jest opracowanie algorytmów detekcji i analizy danych z sensorów, które będą pobierały informacje z zewnątrz. Pozwolą one zwiększyć zdolności do szybkiego reagowania i minimalizowania skutków niestabilności eksploatowanych urządzeń OZE.

źródło: energetyka24.com