1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie z laboratorium OZE

Niemcy zrezygnują z dotowania OZE

Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie z laboratorium OZE

Rozwój branży OZE nie tylko przyczynia się do dywersyfikacji źródeł energii, ale również do zwiększenia miejsc pracy na rynku. Firmy nieustannie szukają wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby wnieść do przedsiębiorstwa swoją wiedzę i działać na rzecz jego rozwoju. Może obecnie warto więc wybrać kierunek studiów, który powiązany jest z odnawialna energetyką?

W Polsce jest kilka uczelni, które kształcą w kierunkach mniej lub bardziej powiązanych z czystymi źródłami energii. Wśród tego grona znajdują się między innymi: Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a także Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, gdzie uruchomione zostało w ostatnich dniach specjalne laboratorium, które pomoże w edukacji studenckiej społeczności.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

„[laboratorium] Przeznaczone jest przede wszystkim do edukacji ekologicznej studentów, ale będzie też udostępniane młodzieży szkół średnich czy osobom zainteresowanym problematyką odnawialnych źródeł energii. Widzimy również potrzebę stosowania niskoemisyjnych technologii choćby ze względu na problem smogu w Polsce”, powiedział dr hab. inż. Adam Koniuszy.

W skład nowoczesnego laboratorium wchodzą moduły mikrokogeneracyjne, które prócz energii elektrycznej produkują także energię cieplną. Działanie jednego z nich oparte jest na technologii ogniwa paliwowego, z kolei drugi moduł wyposażony jest w silnik zewnętrznego spalania Stirlinga.

„To bardzo nowoczesne rozwiązania, które należą w Polsce do rzadkości. Ogniwo paliwowe oraz silnik Stirlinga to dwa układy do zastosowań domowych, a przetwarzanie gazu ziemnego to jedna z najczystszych form pozyskiwania energii elektrycznej”, powiedział A. Koniuszy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.