Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Upały, pożary, gwałtowne opady – ekstremalne efekty zmian klimatu coraz częstsze w Europie

Upały, pożary, gwałtowne opady – ekstremalne efekty zmian klimatu coraz częstsze w Europie

Upały, pożary, gwałtowne opady – ekstremalne efekty zmian klimatu coraz częstsze w Europie

Średnia temperatura w Europie rośnie dwa razy szybciej niż na Ziemi – tak wynika z najnowszego raportu Copernicus Climate Change Service (C3S) i Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Co wiąże się ze stałym nagrzewaniem Starego Kontynentu? Klimatolodzy wskazują na coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, które generują miliardy euro strat.

Reklama

Rekordowe temperatury w Europie. Stary Kontynent nagrzewa się bardzo szybko

Marzec 2024 roku był 10 miesiącem z rzędu, który pobił rekord najwyższej średniej temperatury dla danego miesiąca. Cały ubiegły rok przepełniony był kolejnymi temperaturowymi rekordami, a sytuacja na Starym Kontynencie jest w ostatnich latach wyjątkowo alarmująca. Trzy najcieplejsze lata w historii Europy wystąpiły po 2020 roku, a dziesięć najcieplejszych lat – po 2007 roku. Stałe ocieplanie się klimatu niesie za sobą ekstremalne zjawiska pogodowe.

– Rekordowy odsetek Europejczyków był narażony na stres cieplny, występowały rekordowe temperatury powierzchni morza i w rekordowym tempie topniały lodowce. Byliśmy także świadkami ogromnej liczby ekstremalnych zjawisk, o których wiemy, że z powodu zmian klimatu prawdopodobnie będą coraz częstsze i bardziej nasilone, w tym największego pożaru lasów odnotowanego w Europie i ogromnej liczby burz i powodzi – mówi dr Samantha Burgess, zastępczyni dyrektora C3S w rozmowie z agencją Newseria.

O jakich zjawiskach mowa? W 2023 roku Europa doświadczyła ok. 7% opadów więcej, niż wynosi średnia z poprzednich lat. Aż jedna trzecia rzek przekroczyła wysoki próg powodziowy, a 16% – dotkliwy próg powodziowy. Powodzie dotknęły w zeszłym roku ok. 1,6 mln obywateli Starego Kontynentu, życie w ich wyniku straciło co najmniej 40 osób, a poniesione straty wyceniane są na 11 mld euro.

Ile osób zginęło przez ekstremalne zjawiska pogodowe?

Kolejnym olbrzymim problemem są fale upałów. Stres cieplny to miara reakcji organizmu ludzkiego na wpływ wysokich temperatur w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak wilgotność i prędkość wiatru. Długotrwały stres cieplny może nasilać istniejące problemy zdrowotne i zwiększać ryzyko chorób takich jak udar cieplny. w ciągu ostatnich 20 lat śmiertelność związana z upałem na starym kontynencie wzrosła o około 30%, a wzrost miał miejsce aż w 94% monitorowanych regionów Europy. W 2023 roku odnotowano rekordową liczbę dni z ekstremalnym stresem cieplnym.

Ubiegły rok to również największy w historii Unii Europejskiej pożar. W regionie Alexandroupolis na północy Grecji spłonęło ponad 81 000 hektarów lasów. Wszystkie kraje Wspólnoty wysłały w sumie 11 samolotów strażackich, 1 helikopter, 407 strażaków i 62 pojazdy. Gwałtowne pożary to również efekt ekstremalnego ciepła, które wysusza roślinność, zwiększając potencjał na jej podpalenie. Oprócz pożarów, fal upałów i powodzi Europę coraz częściej nawiedzają również burze, a w górach topnieją lodowce – w ciągu ostatnich 2 lat te alpejskie straciły ok. 10% swojej powierzchni.

– Im cieplejsza jest atmosfera, tym częstsze i bardziej intensywne są ekstremalne zjawiska pogodowe. Dlatego te ekstremalne zdarzenia z 2023 roku – fale upałów, powodzie, silne burze, topniejące lodowce, pożary lasów – prawdopodobnie zostaną z nami w przyszłości, o ile nie zmniejszymy naszych emisji gazów cieplarnianych – komentuje dr Samantha Burgess.

Według szacunków pochodzących z Międzynarodowej Bazy Danych Katastrof, w 2023 roku w Europie 63 osoby straciły życie w wyniku burz, 44 osoby w wyniku powodzi, a 44 osoby w pożarach.

– O tym, jak globalne ocieplenie wpływa na śmiertelność na świecie, przeczytasz tu: 11,5 miliona przedwczesnych zgonów do 2100 roku. To efekt działań spółek paliwowych

Źródła: climate.copernicus.eu, biznes.newserie.pl, pap.pl, dw.com

Fot. Canva (Marc Bruxelle, SanerG, gdagys)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.