Urząd Marszałkowski w Szczecinie przeniesie się do budynku pasywnego

W Szczecinie postanowiono znacząco zmodernizować obecny budynek, w którym mieści się Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego. Zostaną w nim zaimplementowane takie rozwiązania, które pozwolą mówić o budynku, jako energooszczędnym. Prócz tego, w pobliżu powstanie w pełni pasywny nowy budynek, który ma być jasnym sygnałem, że miasto wspiera innowacje.

Powstanie on przede wszystkim dlatego, by wypełnić zobowiązania wobec Unii Europejskiej. Stawia ona coraz cięższe warunki do wypełnienia, w celu otrzymania dotacji finansowej na rzecz modernizacji. Według szacunków, koszt modernizacji i budowy pasywnego budynku wyniesie 98 milionów złotych. Aż 65 milionów złotych jest jednak zapewnione ze środków unijnych. Wielce prawdopodobne, że gdyby nie powstał innowacyjny, pasywny budynek otrzymana dotacja byłaby znacznie niższa.

Pasywny budynek będzie zajmował powierzchnię 13 tysięcy metrów kwadratowych. W jego skład wejdzie 8 kondygnacji, z czego 2 będą podziemne. W planach jest uruchomienie ścieżki edukacyjnej, która umożliwiłaby pokazanie dzieciom i młodzieży, jakie technologie wykorzystano w budowli.

Finalnie cała inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku – 2 lata wcześniej poznamy wykonawcę, który podejmie się realizacji projektu. Wiadomo już, że najpierw zmodernizowany zostanie obecny budynek Urzędu Marszałkowskiego, a później rozpoczęte zostaną prace nad budynkiem pasywnym.

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.