Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

USA staną się największym eksporterem ropy i gazu ziemnego

USA staną się największym eksporterem ropy i gazu ziemnego

Według prognoz Stany Zjednoczone już niedługo odzyskają prym jako kraj, który eksportuje największą ilość ropy naftowej i gazu ziemnego. Przebiły pod tym względem dotychczasowego hegemona – Arabię Saudyjską. To będzie pierwsza taka sytuacja od wielu dekad.

Reklama

Rystad Energy, firma badawcza, poinformowała niedawno, że w 2019 roku Stany Zjednoczone odzyskają pozycję czołowego eksportera ropy naftowej, gazu ziemnego i produktów ropopochodnych (np. benzyny). To ogromny ekonomiczny sukces, biorąc pod uwagę, że dotychczasowy lider – Arabia Saudyjska – był niedościgniony od 1953 roku (czyli odkąd uruchomił sprzedaż zagraniczną).

Nowy lider eksportu w liczbach

Stany Zjednoczone sprzedają nadwyżki ropy i gazu ziemnego od 2015 roku. Wtedy właśnie Kongres Stanów Zjednoczonych zniósł 40-letni zakaz eksportu surowca. Była to odpowiedź na rosnącą podaż i nadwyżki produkcji, wynikające m.in. z wdrożenia innowacyjnych technologii wiertniczych. Dzięki temu pozyskano ogromne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego w formacjach łupkowych w stanie Teksas i Dakota Północna. W rezultacie produkcja ropy naftowej wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie Arabia Saudyjska eksportuje około 7 mln baryłek ropy i 2 mln baryłek płynnego gazu ziemnego. W Stanach Zjednoczonych eksport wynosi 3 mln baryłek ropy naftowej oraz 5 mln baryłek płynnego gazu ziemnego i produktów ropopochodnych. Sytuacja nie pozostaje bez znaczenia dla cen. Jak podaje energetyka24.com – ropa drożeje, gdyż Arabia ogranicza dostawy. Nie bez znaczenia jest także kryzys w Wenezueli (i brak prądu), która jest także solidnym eksporterem.

Polityka Stanów Zjednoczonych nie od dziś skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ropy naftowej i innych konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii, w tym węglowej. Niestety nie idzie to w parze z globalną ochroną środowiska naturalnego.

źródła: parkiet.com, energetyka24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.