Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

USA wycofuje się z paryskiego porozumienia klimatycznego

Czy Donald Trump ma jakiś pomysł na energetykę solarną

USA wycofuje się z paryskiego porozumienia klimatycznego

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA poinformował, że władze w Waszyngtonie – przesyłając do ONZ oświadczenie o odstąpieniu od paryskiego paktu klimatycznego – rozpoczęły formalny proces wycofywania się z umowy. Procedura odstąpienia trwa rok, co oznacza, że Stany Zjednoczone opuszczą układ 4 listopada 2020r. 

B1
Reklama

Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu, która odbyła się w 2015 roku w Paryżu (COP21), przyjęto długoterminowy cel utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej 2 stopni Celsjusza. Układ podpisało niemal 200 państw, które tym samym zobowiązały się do ograniczeń emisji gazów cieplarnianych.

Poniedziałek 4 listopada był pierwszym dniem, w którym amerykańska administracja miała możliwość podjęcia formalnych kroków dotyczących wycofywania się z układu. Zapisy porozumienia zobowiązywały do pozostania w nim przez trzy lata od momentu jego wejścia w życie, czyli do 4 listopada 2016 roku.

Reklama

„Ekonomiczne brzemię” USA

Stany Zjednoczone, przesyłając stosowne oświadczenie do ONZ, są pierwszym krajem, który wycofał się z umowy. Mike Pompeo nazwał układ z Paryża niesprawiedliwym ekonomicznym brzemieniem amerykańskiej gospodarki. Na Twitterze napisał również –  Dziś rozpoczynamy formalny proces wystąpienia z porozumienia paryskiego. Stany Zjednoczone są dumne z pozycji światowego lidera w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, wspierania odporności, rozwoju naszej gospodarki i zapewniania energii dla naszych obywateli. Nasz model jest realistyczny i pragmatyczny.

Donald Trump wcześniej wielokrotnie krytykował paryskie porozumienie klimatyczne. W 2017 roku deklarował, że USA – całkowicie wstrzymują wprowadzanie w życie postanowień niewiążącego porozumienia paryskiego oraz drakońskich finansowych i gospodarczych obciążeń, jakie umowa ta nakłada na nasz kraj. Na październikowym wiecu przedwyborczym w Pensylwanii mówił także, że nie chce karać Amerykanów wzbogacając trucicieli.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.