Kolejne termomodernizacje dofinansowane przez NFOŚiGW

Ustawa o energetycznym oznakowaniu domowych urządzeń przyjęta przez polski parlament

Bez poprawek została przyjęta przez polski Sejm i Senat ustawa o energetycznym oznakowaniu (nowych etykietach) domowych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Dzięki niej zostanie przywrócona skala energooszczędności od A do G, a z obiegu wypadną oznaczenia klasy A+, A++, i A+++.

Nowe przepisy zostały opracowane i uchwalone ze względu na usprawnienie funkcjonowania systemu kontroli etykietowania energetycznego, za co odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ustawa będzie więc podstawą do weryfikacji energooszczędności poszczególnych urządzeń zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi. Ma to zapobiegać sytuacjom, w których dany produkt wprowadzony w obieg rynkowy nie spełnia poszczególnych norm i wymagań.

Jak dotąd oznakowanie energetyczne urządzeń odnosiło się do skali od A do G, gdzie litera A oznaczała najmniejsze zużycie energii, a litera G największe. Jednakże producenci sprzętów domowych, prześcigając się w wdrażaniu nowych rozwiązań, stopniowo podnosili wydajność energetyczną swoich produktów, rozszerzając jednocześnie ich klasę na A+, A++ i A+++. Przyjęta przez polski parament nowelizacja przywraca starą skalę, co ma przełożyć się na lepsze jej zrozumienie przez konsumentów.

Póki co nowelizacja trafiła do podpisu prezydenta, ale ze względu na brak zastrzeżeń ze strony Sejmu i Senatu wkrótce powinna wejść w życie. Jak zapewniają jej autorzy, nowe etykiety z oznaczeniem energooszczędności urządzeń będą stosowane równolegle ze starymi, które wypadną z obiegu w wyznaczonych w ramach ustawy okresach przejściowych.

źródło: gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.