Vattenfall ujawnia swój plan ogromnej inwestycji wiatrowej

Firma Vattenfall ujawniła, że zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zainwestować 17 miliardów koron szwedzkich (około 1,8 miliarda euro) w projekt strategicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

W latach 2017 i 2018 spółka zainwestuje łącznie 27 miliardów koron szwedzkich w systemy OZE (farmy wiatrowe, fotowoltaiczne oraz podłączenie ich do sieci przesyłowej). Tak ogromne inwestycje są, jak podkreśla Vattenfall, elementem strategii firmy, która pragnie w przyszłości porzucić w ogóle paliwa kopalne jako źródło energii elektrycznej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dokładne dane związane z inwestycjami w OZE tego szwedzkiego operatora energetycznego znaleźć można w raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju tej firmy w roku 2016.

W ramach pozbywania się „brudnych” źródeł energii firma sprzedała w zeszłym roku swoje elektrownie węglowe, ulokowane w Niemczech. Dzięki temu udział paliw kopalnych w generacji energii sprzedawanej przez Vattenfalla spadł z około 50% do 25%. Jak mówi szef spółki Magnus Hall: Obecnie tworzony jest bardziej zrównoważony rynek energii elektrycznej, który przechodzi coraz bardziej w stronę OZE. (…) Dzięki tym zmianom rynek jest bliższy klientom i bardziej zdecentralizowany. Vattenfall stara się nadążać za tymi trendami.