Vestas łączy siły z Teslą – nowe wiatraki z wbudowanymi magazynami energii elektrycznej

Znany producent samochodów elektrycznych, domowych magazynów energii i systemów fotowoltaicznych – firma Tesla, rozpoczęła współpracę z Vestas Wind Systems A/S, znanym producentem turbin dla energetyki wiatrowej. Celem współpracy jest realizacja projektu, polegającego na integracji akumulatorów, jako magazynu energii, z konstrukcją klasycznej turbiny wiatrowej. Ten nowatorski pomysł ma umożliwić stabilizację energii płynącej z wiatraka – ma kształtować się ona na podobnym poziomie, niezależnie od wietrzności w danym momencie.

Projekt ten jest częścią szerszej strategii Vestasa, aby uzupełnić stawiane przez niego farmy wiatrowe o magazyny energii. Producent turbin współpracuje w tym zakresie z innymi producentami akumulatorów, realizując równolegle łącznie 10 projektów poświęconych temu tematowi.

Swoje najnowsze plany skupienia się na tematyce synergii magazynów energii i farm wiatrowych Vestas obwieścił na dorocznym walnym spotkaniu zarządu, jakie miało miejsce w kwietniu br. Niedługo po tym gazety zaczęły wspominać o partnerstwie pomiędzy Vestasem a Teslą.

Jak powiedział Bert Nordberg z zarządu firmy, Vestas poszukuje nowych rozwiązań, aby być bardzo konkurencyjnym na rynku. Jest to szczególnie ważne w dobie ogromnej konsolidacji rynku. Vestas chwali się, że w zeszłym roku był największą firmą wiatrową na rynku amerykańskim, wyprzedając General Electric.

Vestas realizuje szereg różnych projektów, we współpracy z firmami wyspecjalizowanymi w produkcji systemów magazynowania energii, w tym także z Teslą – powiedział Nordberg. – Eksplorujemy wszelkie możliwości połączenia magazynów prądu elektrycznego z wiatrakami, aby mogły one zapewnić ekologiczne, czyste i zrównoważone źródło energii elektrycznej, co pozwoli na dalsze obniżanie kosztów energii – dodał.

Idea projektu narodziła się już w 2012 roku w Lem-Kaer w Danii. Realizowany tam projekt miał za zadanie, jako pierwszy, zrealizować instalację farmy wiatrowej wyposażonej w zintegrowany magazyn energii elektrycznej. Vestas planuje instalować tak wyposażone farmy nie tylko w Danii, ale na całym świecie.

Tesla z kolei od pewnego czasu poszukuje dalszych rynków zbytu dla swoich akumulatorów, poza samochodami elektrycznymi i domowymi magazynami energii Powerwall, jakie produkuje ta firma. Prezes Tesli, Elon Musk, podpisał niedawno umowę z rządem Południowej Australii na budowę gigantycznego magazynu energii elektrycznej, jaki ma zbalansować sieć przesyłową tego regionu.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Olsztyński MPEC otrzyma dofinansowanie

Następny artykuł

Francja pierwszym krajem, który zakaże produkcji paliw kopalnych?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,