Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł pożar. Alerty RCB ostrzegały przed żywiołem

W Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł pożar. Alerty RCB ostrzegały przed żywiołem

W ostatnich dniach w wielu regionach Polski pojawiło się zagrożenie pożarami. W niedzielę 11 czerwca RCB wydało ostrzeżenia dla czterech województw: podlaskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Alert niestety nie uchronił od pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowowego.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Alerty RCB o zagrożeniu pożarami w Polsce

W niedzielę 11 czerwca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie zagrożenia pożarowego w lasach. Alert dotyczył dla czterech województw: podlaskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego.

– Uwaga! Dziś i jutro (11/12 czerwca) występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie czytamy na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2023 roku

Pożar wybuchł w poniedziałek przed południem. Na szczęście został opanowany kilka godzin później. W akcji wzięło udział ok. 40 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, a do zrzutu wody użyto samolotów Lasów Państwowych i policyjnego śmigłowca.

W nocy z poniedziałku na wtorek miejsce pogorzeliska było dozorowane przez strażackie patrole. Jak poinformował dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania PSP, rano do obserwacji wykorzystano drona z kamerą termowizyjną.

Okazało się, że w niektórych miejscach pogorzeliska temperatura wciąż jest podwyższona. W związku z tym będzie tam prowadzona dodatkowa akcja, by ostatecznie te – potencjalnie niebezpieczne – miejsca dogasić.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym pochłonął ok. 13 ha łąk, głównie na działkach prywatnych. Były to miejsca po zbiórce skoszonej trawy. W ocenie dyrekcji parku narodowego pożar nie spowodował poważniejszych strat przyrodniczych.

17132
W Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł pożar. Alerty RCB ostrzegały przed żywiołem, fot. biebrza.org.pl

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego z 2020 roku

Trzy lata temu doszło na tych terenach do podobnej sytuacji. W kwietniu 2020 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł największy w jego historii pożar. Gaszenie bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwało aż osiem dni. Ogień rozprzestrzenił się na ok. 5,5 tys. ha.

W akcji gaśniczej wzięło udział ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników, pomagali żołnierze WOT, służby parku, leśne, okoliczni mieszkańcy. Do gaszenia używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej.

Te doświadczenie pomogły w ugaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym z 12 czerwca 2023 roku. Pozostaje mieć nadzieję, że żywioł odpuści w najbliższych latach tym terenom.

Źródło: pap, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Fot. główna: biebrza.org.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.