Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szklana żaba znaleziona w Boliwii po 18 latach poszukiwań

Szklana żaba znaleziona w Boliwii po 18 latach poszukiwań

W Boliwii po 18 latach poszukiwań naukowcom udało się zaobserwować bardzo rzadki gatunek żaby półprzezroczystej skórze. Teraz w warunkach laboratoryjnych chcą podjąć próbę rozmnożenia tego osobliwego płaza.

Reklama

Szklana żaba znaleziona w Boliwii

Na początku stycznia w Parku Narodowym Carrasco ekolodzy zaobserwowali trzy żaby szklane. W ramach misji ratowania gadów i płazów, których siedliska są zagrożone, naukowcy prowadzili poszukiwania zwierząt na wschód od miasta Cochabamba. Znalezione żaby przewieziono do centrum ochrony płazów K’ayra w muzeum Alcide d’Orbigny. Specjaliści w warunkach laboratoryjnych będą starać się rozmnożyć ten rzadki gatunek.

Ponowne odkrycie tego gatunku wypełnia nas nadzieją na ich przyszłość. To jedne z najbardziej charyzmatycznych płazów i gatunków na świeciepodkreślali członkowie zespołu w rozmowie z agencją AFP.

Gatunek żaby szklanej, który jest niezwykle rzadki, zamieszkuje Amerykę Środkową i Południową. Płaz charakteryzuje się niespotykaną u innych gatunków przezroczystością tkanki mięśniowej oraz skóry – od strony brzusznej widoczne są narządy wewnętrzne zwierzęcia. Skórę na grzbiecie ma delikatną o zielonym zabarwieniu. 

Żaba szklana osiąga maksymalnie 24 mm wielkości i prowadzi nadrzewny tryb życia. Najczęściej zamieszkuje krzewy i młode drzewa zlokalizowane w pobliżu strumieni. Za dnia kryje się na dużych liściach. W aktywny tryb życia przechodzi dopiero po zmroku, przemieszczając się i polując na małe owady.

Źródło: rp.pl

Fot. główne: Wikimedia Commons

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.