Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wymarłe gatunki, które powróciły do życia

Wymarłe gatunki, które powróciły do życia

Żyjemy w czasach szóstego masowego wymierania gatunków. Jednak pierwszy raz w historii, przyczyną tego zjawiska jest człowiek. Mimo tego możemy zrobić naprawdę wiele, aby pomóc odrodzić się bioróżnorodności i odnowić populację ginących zwierząt. Poznaj 5 gatunków niesamowitych zwierząt, które przetrwały swoje wymarcie. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tchórzofretka czarnonoga 

W lutym 2021 roku pierwszy raz udało się sklonować zagrożony gatunek. Naukowcy uratowali przed wymarciem tchórza czarnonogiego. 

Do tej pory populacja tchórzofretek zamieszkujących Amerykę Północną była mała i niezróżnicowana genetycznie. Żyjące fretki były ze sobą blisko spokrewnione, co naraża je na choroby i zbliża do wyginięcia. 

Dla sklonowania tchórzki czarnonogiej, nazwanej Elizabeth Ann, naukowcy wykorzystali DNA fretki, która żyła w 1980 roku. 

Ryba Tequilla

Ta malutka, niczym niewyróżniająca się rybka “zaginęła” w 2003 roku. Pod koniec 2021 roku ponownie trafiła do słodkich wód w Meksyku. Takie działanie nazywa się reintrodukcją. 

Projekt rozpoczął się w 1998 roku, kiedy naukowcy z Michoacana University otrzymali pięć par ryb z angielskiego zoo. Przez kolejnych 15 lat kolonia ryb rozrastała się w laboratorium uniwersyteckim. 

Przyrodnicy wpuścili do wody 1 500 ryb. Teraz ich populacja rozszerza się na cały system rzeczny. 

Pszczoła Wallace’a

To prawdopodobnie największa i najbardziej nieuchwytna pszczoła na planecie. Została odkryta w 1859 roku i od tamtej pory nikt jej nie widział, dlatego została uznana za wymarłą.

Ponownie znaleziono ją dopiero w 1981 roku, ale jej pierwsza fotografia powstała zaledwie 2 lata temu. 

Ten owad ma nawet 4 cm długości i rozkłada swoje skrzydła na ponad 6 cm. Pszczoła była trudna do znalezienia, ponieważ żyje tylko w powietrznych kopcach termitów. 

Pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się zapylacze, ten gatunek nie jest objęty ochroną. W 2018 roku dwa jej okazy zostały sprzedane online za tysiące dolarów.

Żółw olbrzymi z Fernandiny 

fernanda a7c53d0f569ea169292a789fe365f3f3
Żółw olbrzymi z Fernandiny Fot. kopalniawiedzy.pl

W 2019 roku na Wyspach Galapagos odnaleziono samicę gatunku żółwi, których nie widziano od 1906 roku. Zwierzę miało ponad 100 lat. Przyrodnicy uważają, że prawdopodobnie nie jest ostatnią osobniczką żółwi olbrzymich. 

Samica została zabrana do ośrodka hodowlanego na Santa Cruz. Naukowcy mają nadzieję odnaleźć kolejnych przedstawicieli tego gatunku i przywrócić liczebność populacji, aby ponownie przywrócić je do ich środowiska naturalnego. 

Rola ekologiczna żółwi na Galapagos jest ważna dla tamtejszego ekosystemu, ponieważ pomagają one roznosić nasiona i formować przyrodę. 

Pertel bermudzki

Tego ptaka nie spotkano przez 330 lat. Pertel bermudzki został odkryty ponownie w 1951 roku. Po niemal 50 latach starań, populacja tych ptaków wzrosła. W 2018 roku było już 131 par wraz z 71 pisklętami. 

Mimo entuzjazmu przyrodników nadal pozostaje sporo gatunków, które zbliżają się do wyginięcia:

Źródła: BBC, VOX, National Geographic

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.