Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Legionella i inne choroby zakaźne a zmiany klimatu

Legionella i inne choroby zakaźne a zmiany klimatu

Jeszcze kilka dni temu wielu z nas nie miało pojęcia, że istnieje. Dziś większość zadaje sobie pytanie skąd się wzięła legionella i jak się przed nią chronić. Epidemiolodzy natomiast zwracają uwagę, że przypadków zakażeń będzie coraz więcej. Wzrost temperatur związany ze zmianami klimatycznymi powoduje, że warunki do rozwoju chorób zakaźnych stają coraz bardziej korzystne.

Reklama

Legionelloza w Polsce

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią Legionella sanepid w Rzeszowie otrzymał w czwartek 17 sierpnia. Do tej pory zakażenie potwierdzono u ponad 150 osób, aż 14 zmarło. A kolejne przypadki są wykrywane w innych miejscach w Polsce. 

– Źródło zakażenia bakterią Legionella pneumophila nie jest na razie znane. Ma je wskazać prowadzone przez sanepid dochodzenie epidemiologiczne. Nie jestem w tej chwili w stanie odpowiedzieć, co się mogło stać – powiedział Adam Sidor, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Przypadki Legionellozy odnotowano też w Niemczech. Pierwsze pojawiły się już w lipcu i były rozsiane po całym kraju. W połowie sierpnia było to już ok. 90 przypadków. Niemcy wiążą to z wysokimi temperaturami i wilgotnością powietrza.

Czym jest Legionelloza?

Legionelloza (inaczej chorobę legionistów) to choroba układu oddechowego wywołana bakterią legionella. Jest to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa. To znaczy, że nie zarazimy się nią np. pijąc wodę, w której znajdują się bakterie ani od chorej osoby. Zakażenie legionellą najczęściej zachodzi na skutek wdychanie drobnych kropel wody (aerozoli) zawierających bakterie. 

Bakterie legionelli nie pojawiły się nagle, choć wielu z nas dopiero o nich się dowiedziało. Występują powszechnie w wodzie – strumieniach, stawach, ale też instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki czy w zbiornikach magazynujących wodę. Są także w urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych. Rozwojowi bakterii sprzyja temperatura między 25 a 40.

Objawy legionellozy przypominają grypę. 

– Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Legionella a zmiany klimatu

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa na antenie Radia ZET powiedział, że jednym z elementów, który może sprzyjać rozwojowi bakterii jest klimat. Co to oznacza?

Posłużmy się wnioskami płynącymi z raportu Instytutu Roberta Kocha (RKI) „Zmiany klimatyczne i zdrowie 2023”. Zdaniem ekspertów z RKI ryzyko chorób zakaźnych wzrasta wraz z postępowaniem zmian klimatycznych. Rosnące temperatury, coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, gwałtowne burze, długotrwałe upały, jakość powietrza oraz wpływ promieniowania UV to główne czynniki bezpośrednio lub pośrednio wpływające na zdrowie człowieka.

W połowie czerwca Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport pt. “Zmiana klimatu jako zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu w Europie: upały i choroby zakaźne w centrum uwagi”. Autorzy raportu koncentrują się na wpływie zmian klimatycznych na życie i zdrowie człowieka. Piszą m.in. o zwiększonej liczbie ofiar śmiertelnych z powodu wysokich temperatur czy rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

Autorzy raportu zwracają uwagę na konieczność podjęcia natychmiastowych działań adaptacyjnych – opracowania planów działania na rzecz ochrony zdrowia przed upałem, zazielenianie miast, lepszego projektowanie budynków i dostosowanie czasu pracy. Równorzędnie zalecają  monitorowanie i nadzór nad zagrożeniami związanymi z klimatem oraz opracowanie systemów wczesnego ostrzegania.

źródło: PAP. gov.pl, forsal.pl. radio ZET, eea.europa.eu

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.