W ciele martwego kaszalota znaleziono 100 kg śmieci

W ciele martwego kaszalota znaleziono 100 kg śmieci

Ciało martwego kaszalota morze wyrzuciło na brzeg północno-zachodniej Szkocji w miniony czwartek. Eksperci ze Scottish Marine Animal Stranding Scheme zakomunikowali, że w żołądku zwierzęcia znaleźli około 100 kilogramów śmieci.

Martwego kaszalota, o masie 40 ton,  znaleziono na brzegu wyspy Harris. Wtedy nie podejrzewano, że przyczyną jego śmierci będą pozostałości po ludzkiej działalności. Dopiero po dokonaniu sekcji, naukowcy przekonali się, że kaszalot zmarł przez zatrucie i “upośledzenie procesów trawiennych”. W jego ciele znaleziono między innymi sieci rybackie, liny, plastikowe kubki, torby, czy nawet rękawiczki. Plastikowe odpady, które wydobyto z żołądka zwierzęcia, ważyły łącznie 100 kilo.

This slideshow requires JavaScript.

Być może jest to dobry przykład, że jest to globalny problem spowodowany całą masą ludzkich działań. Ten wieloryb miał w żołądku szczątki, które wydawały się pochodzić zarówno z sektora lądowego, jak i rybackiego, i mogły zostać połknięte w dowolnym miejscu między Norwegią a Azorami – napisali eksperci ze Scottish Marine Animal Stranding Scheme. 

Jak podaje „The Independent” w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba martwych waleni wyrzuconych na brzeg Wielkiej Brytanii. Według danych CSIP (UK Cetacean Strandings Investigation Programme) w latach 2011 – 2017 na plażach zmarło 4896 zwierząt. To wzrost o 15% w porównaniu z siedmioma latami wcześniej.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1

ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

źródło: polsatnews.pl

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.