Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 2.12.-8.12.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 2.12.-8.12.

W pierwszym i drugim tygodniu grudnia trwa w Madrycie kongres COP25, a w Polsce odbywają Aukcje OZE. Dotknęły nas pierwsze mrozy (choć dziś jest cieplej) i naprawdę poważny atak smogu. Nie dajmy się i bądźmy na bieżąco z informacjami. Zapraszamy do przeglądu wydarzeń tygodnia Świata OZE!

B1
Reklama

Smog w Krakowie i okolicy oraz na Śląsku 5 grudnia. Mamy nadzieję, że co niektórzy mają maseczki antysmogowe pod ręką. 

Reklama

Katastrofa ekologiczna

Na jedną z plaż położonych w zatoce meksykańskiej morze wyrzuciło 125 martwych żółwic, które były w okresie lęgowym. Jak podały miejscowe władze, zwierzęta próbowały dostać się na ląd by złożyć jaja, jednak zaplątały się w sieci rybackie i zginęły nie mogąc się uwolnić.

125 martwych żółwi na meksykańskiej plaży

Główny Urząd Statystyczny podał dokładną liczbę pożarów miejsc, w których gromadzone są odpady – w 2018 r. odnotowano 243 takie pożary na terenie całego kraju (średnio 20 pożarów miesięcznie), co oznacza wzrost liczby pożarów o 84% w odniesieniu do roku poprzedniego. Zachodzi obawa, że przyczyną pożarów są umyślne podpalenia dokonywane w celu pozbycia się odpadów. 

Raport GUS: 243 pożary wysypisk śmieci

Walka o lepszy świat – pozytywne informacje

Po raz pierwszy od czasu odkrycia mundżaka Roosevelta, czyli od 1929 roku, udało się sfotografować przedstawiciela tego gatunku.7 października 2019 roku, na terenie Parku Narodowego Bach Ma w Wietnamie, zdjęcia uchwyciły samice mundżaka Roosevelta wraz z młodym.

Organizacja Narodów Zjednoczonych położy większy nacisk na przyjazne środowisku technologie budowlane i energetyczne. Europejska Komisja Gospodarcza ONZ zawarła porozumienie o współpracy z Green Building Alliance, które ma na celu wypracowanie metod planowania i regulacji prawnych w budownictwie i energetyce, które ograniczą zużycie prądu oraz emisję dwutlenku węgla.

ONZ wspiera ekologiczne budownictwo i energetykę

Walka o środowisko

2 grudnia rozpoczął się w Madrycie szczyt klimatyczny ONZ COP25, czyli Konferencja Stron Ramowej Konwencji ds. Zmian Klimatycznych. Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, otwierając konferencję, mówił, że ludzkość stanęła na rozdrożu. Podkreślił, że brakuje „woli politycznej”, by uniknąć katastrofy. Jak dobierany jest CO25?

Uwagi, opinie i krytyka o COP25

Parlament Europejski przyjął rezolucje, która dotyczy sytuacji klimatycznej i środowiskowej. W treści zawarto wezwanie do Komisji Europejskiej i innych państw o podjęcie wszelkich działań, by zatrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.

Rezolucja PE: walka z kryzysem klimatycznym to priorytet

10 małopolskich gmin chce, by wzorem Krakowa, na ich terenie również zaczął obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Dziesięć alarmów smogowych wystąpiło do burmistrzów i rad miejskich ze specjalnym pismem, w którym wskazują m.in. na niewystarczające efekty prowadzonych dotychczas działań. 

10 gmin Małopolski chce zaostrzenia uchwały antysmogowej

Branża OZE: fotowoltaika

Firma Columbus Energy zorganizowała specjalną galę #FullBlackFriday, podczas której przedstawiła nowe technologie, które pojawią się w nowej ofercie firmy. Spółka podpisała umowę z Sunport Power na wyłączną dystrybucję w Polsce modułów MWT. Ponadto, Columbus Energy Przejmując prawie 70% udziałów w spółce ze swojej Grupy Kapitałowej,  zdobyła kontrolę nad portfelem 100 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW.

Podczas ostatniej niemieckiej aukcji OZE na instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne wszystkie 103 oferty dotyczyły tylko tych drugich. Ceny prądu od zwycięskich inwestorów zamknęły się w granicach 48,8 – 57,3 EUR/MWh.

Niemieckie aukcje OZE – dominacja fotowoltaiki i 60 euro za MWh

Nowinki technologiczne: reaktor termojądrowy, przechwytywanie CO2

Chińczycy zakończyli budowę nowego reaktora termojądrowego. Energia w nim wytwarzana ma pochodzić z reakcji syntezy jądrowej, na wzór tych, które zachodzą w słońcu. Istnieją duże nadzieje, że będzie to pierwszy tokamak, którego produkcja energii będzie znacznie wydajniejsza od konwencjonalnych reaktorów jądrowych.

Zakończono w Chinach budowę “Słońca w słoiku”

Międzynarodowy zespół badawczy, w tym grupa naukowców z Politechniki Śląskiej, opracowuje technologię przechwytującą dwutlenek węgla ze spalin i magazynującą go pod powierzchnią lądu albo dna morskiego. Jedną z metod jest wykorzystanie tlenków metalu, dzięki któremu podczas spalania paliw kopalnych, wydziela się tylko CO2, co znacznie ułatwia zebranie tego gazu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.