Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

10 gmin Małopolski chce zaostrzenia uchwały antysmogowej

10 gmin Małopolski chce zaostrzenia uchwały antysmogowej

Małopolska, jedno z najbardziej zanieczyszczonych województw w kraju, walczy o zaostrzenie ustawy antysmogowej. 10 małopolskich gmin wspólnie apeluje o prawne kroki, by zakazać palenia węglem. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Małopolskie gminy chcą, by wzorem Krakowa, na ich terenie wprowadzić zakaz palenia węglem. W Krakowie, w ubiegłym roku, normy smogowe były przekroczone przez 28 dni. Uchwała daje dobre rezultaty, bo na ten moment zanieczyszczenie powietrza ponad normę odnotowano przez 12 dni. Chełmek, Czernichów, Krzeszowice, Niepołomice, Nowy Targ, Oświęcim, Wieliczka, Zabierzów, Zakopane i Zielonki – to gminy, które chciałyby zakazu palenia węglem. Dziesięć alarmów smogowych wystąpiło do burmistrzów i rad miejskich ze specjalnym pismem.

Aktywiści z Zielonek piszą: „Dotychczas Gmina Zielonki wprowadziła praktycznie wszystkie elementy polityki antysmogowej: wdrożenie rządowego programu „Czyste powietrze”, kampanie i spotkania informacyjne dla mieszkańców, akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, dopłaty do wymiany pieców, program dofinansowania termomodernizacji budynków, zakup oczyszczaczy powietrza do samorządowych szkół i przedszkoli. Stworzono sieć monitoringu jakości powietrza. Pomimo realizacji tej polityki stan powietrza w gminie Zielonki nie uległ żadnej zauważalnej poprawie i nadal jest tragiczny, co pokazują regularnie prowadzone pomiary powietrza. Stan ten utrzymuje się pomimo obowiązywania przepisów tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski, które w naszej gminie nie są wdrażane w wystarczający sposób”.

Aktywiści z Chełmka w swoim apelu powołują się na dane – w ubiegłym roku w dniach od 1 września do 22 listopada normy w Krakowie były przekroczone 28 dni, w tym roku było to już 12 dni.

Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że sześć z czternastu najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce leży w województwie małopolskim. W Nowym Targu stan powietrza jest fatalny – przeliczono, że odpowiada wypaleniu 22 papierosów dziennie.

Zakaz palenia węglem wejdzie też we Wrocławiu i 11 dolnośląskich uzdrowiskach z dniem 1 lipca 2028 r.  O to samo walczy Sopot, Racibórz, Sosnowiec, Rybnik i Podkowa Leśna.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.