W Europie jest już milion pojazdów elektrycznych

Stary Kontynent znajduje się obecnie na drugim miejscu listy największych rynków samochodów elektrycznych na świecie. W połowie 2018 roku sprzedaż elektryków wzrosła o czterdzieści procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W okresie od stycznia do czerwca 2018 roku sprzedano ponad 195 tysięcy elektryków w UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

Poziom miliona sprzedanych samochodów Chiny osiągnęły już w poprzednim roku. Przed osiągnięciem takiego wyniku stoją wciąż Stany Zjednoczone, gdzie wzrasta apetyt na samochody Elona Muska. Jeśli w przypadku Europy tempo wzrostu utrzyma się na tym samym poziomie do 2018 roku, to analitycy EV-Volumes spodziewają się pod koniec roku europejskiej sprzedaży elektryków w ilości 1,35 miliona pojazdów. „Milion pojazdów jest kamieniem milowym na drodze do elektryfikacji oraz zredukowania emisji zanieczyszczeń, ale oczywiście to nie jest jeszcze wszystko” – powiedział Viktor Irle, analityk rynku w EV-Volumes.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Europejskim liderem pod względem udziału elektryków w rejestracji samochodów pozostaje Norwegia (więcej: Elektryki i hybrydy zaczynają dominować w Norwegii). Przewiduje się, że do końca roku udział pojazdów elektrycznych w ogólnej rejestracji w Europie osiągnie poziom 2,35 procent.

Ev-Volumes przewiduje, że końca bieżącego roku Niemcy mogą wyprzedzić Norwegię pod względem ilości sprzedanych pojazdów elektrycznych. Wysokie wzrosty odnotowano także w Holandii, Danii oraz Wielkiej Brytanii.

Źródło: Ev-Volumes, The Guardian