W Hiszpanii bez dotacji powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 175 MW

Niemiecka firma BayWa specjalizująca się w OZE planuje kolejną wielką inwestycję w Hiszpanii. Ma tam powstać druga gigantyczna farma fotowoltaiczna. Inwestycja będzie przeprowadzona z funduszy własnych firmy, bez wsparcia w formie dotacji.

Niemieckie przedsiębiorstwo wybudowało już największą w Europie niesubsydiowaną farmę fotowoltaiczną. Niemiecki deweloper ogłosił zakończenie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 175 MW. Powstała ona w południowej części Hiszpanii – 25 km na południe od Sewilli, i objęła powierzchnię ok. 265 ha. Projekt Don Rodrigo obejmował codzienny montaż około 10 tys. modułów fotowoltaicznych, które złożyły się na farmę obejmującą 500 tys. takich urządzeń. Szacowany przez BayWa zysk energetyczny sięga ok. 300 GWh rocznie. Pozwoli to zasilić w energię około 93 tys. gospodarstw domowych.

Don Rodrigo 2 to farma, która ma powstać na powierzchni 162 ha, również w pobliżu Sewilli. Koniec budowy zaplanowany jest już w 2019 roku. Instalacja ma się cechować mocą 50 MW i produkować rocznie około 100 GWh energii elektrycznej. Pozwoli to zasilić w prąd około 30 tys. gospodarstw domowych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Co dalej z hulajnogami w Krakowie? Jacek Majchrowski interweniuje

Majchrowski zapowiedział, że spotka się z przedstawicielami pięciu firm, które oferują na terenie miasta wynajem hulajnóg elektrycznych. Zwrócił się także z prośbą do służb, które zbierają porzucone urządzenia, aby deponowały je w biurze rzeczy znalezionych, gdzie właściciele mogą je odbierać. – Najważniejszą rzeczą jest doprowadzenie do tego, aby nowy Sejm sprokurował ustawę dotyczącą tego problemu – dodaje prezydent. Zapowiedział także, że przedstawi posłom z Małopolski propozycje konkretnych zapisów prawnych.