1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Iranie wykryto uran wzbogacony do 84% czystości. Co to oznacza?

W Iranie wykryto uran wzbogacony do 84% czystości. Co to oznacza?

Agencja Bloomberg poinformowała, że inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) znaleźli w Iranie ślady uranu wzbogaconego do 84% czystości. To zaledwie 6% poniżej poziomu wymaganego do stworzenia broni jądrowej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Iran wzbogaca uran

Iran wzbogaca uran od 10 lat. W 2021 roku informowaliśmy, że w irańskich obiektach nuklearnych rozpoczął się proces wzbogacania uranu do poziomu 60%. Władze kraju zaprzeczały tym doniesieniom.

Okazuje się, że Iran nie zatrzymuje się w swoich działaniach. Inspektorzy MAEA wykryli cząsteczki uranu wzbogaconego do 83,7%. Przypomnijmy, że do wyprodukowania bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony w 90%.

I tym razem Iran zaprzecza. Poinformował MAEA, że w okresie przejściowym mogły wystąpić niezamierzone wahania poziomów wzbogacania w momencie uruchamiania procesu lub podczas wymiany butli zasilającej.

Porozumienie nuklearne

14 lipca 2015 roku USA, Wielka Brytania, Rosja, Francja, Chiny i Niemcy podpisały z Iranem porozumienie nuklearne dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Dodatkową stroną porozumienia została też Unia Europejska. Zgodnie z porozumieniem Teheran nie powinien wzbogacać uranu powyżej poziomu 3,67%.

Wykorzystanie uranu w elektrowniach jądrowych

Uran jest pierwiastkiem (metalem) o dużej gęstości. Ma także największą liczbę atomową spośród wszystkich pierwiastków, występujących naturalnie na Ziemi. Naturalny uran wydobywany w kopalniach zawiera mniej niż 1% rozszczepialnego izotopu U-235. Aby mógł być wykorzystany w elektrowniach jądrowych musi być wzbogacony. Odbywa się to za pomocą zwiększenia udziału izotopu U-235 do ponad 3%. Do stworzenia broni nuklearnej potrzeby jest wysoko wzbogacony uran, powyżej 85%.

źródło: PAP, tvn24.pl, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.