Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Irańska energetyka i obecna rola na rynku ropy

Irańska energetyka i obecna rola na rynku ropy

Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu zachęca do rozwijania i inwestowania w energetykę jądrową, wiatrową i słoneczną. Zwrócił też uwagę na konieczność sadzenia nowych drzew i ochronę klimatu. Iran pełni obecnie kluczową rolę na rynku ropy naftowej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Irańskie OZE i atom

Przywódca rewolucji islamskiej Ajatollah Seyed Ali Chamenei chce, aby w Iranie rozwijała się niezależna energetyka nieoparta na paliwach kopalnych

Irański duchowny i polityk podkreślił, że transformacja energetyczna w kraju jest niezwykle istotna. Na wzór innych krajów, przywódca dostrzega konieczność rozwoju czystej energii.

Podkreślił, że kluczowy jest rozwój niekopalnych źródeł, takich jak energia jądrowa, coraz częściej wykorzystywana na całym świecie. Wspomniał również o energii słonecznej i wiatrowej, które pełnią kluczową rolę w energetyce przyszłości.

Porozumienie nuklearne ONZ i Iranu a ropa

Iran w 2015 podpisał międzynarodowe porozumienie nuklearne z mocarstwami – USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami. Dodatkową stroną jest Unia Europejska. Porozumienie dotyczy kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej.

Iran jest czwartym co do wielkości posiadaczem złóż ropy naftowej na świecie. Znajduje się również w czołówce światowych producentów ropy. Porozumienie z 2015 roku spowodowało bezpośrednio spadek rynkowych cen ropy.

Import ropy z Iranu może potencjalnie zwiększyć jej eksport o około pół miliona baryłek dziennie w ciągu sześciu miesięcy i podwoić go w ciągu roku.

USA mogłyby złagodzić sankcje nałożone aktualnie na Iran, aby zrezygnować stopniowo z paliw z Rosji. Amerykańscy urzędnicy sprawdzają alternatywy, które mogłyby zrównoważyć skutki wprowadzenia embarga na rosyjską ropę. 

Zniesienie sankcji wobec Iranu i Wenezueli to jedne z wyjść z obecnej, kryzysowej sytuacji. Nie ma pewności, że ropa z tych krajów pokryje lukę w dostawach z Rosji, ale Amerykanie nie chcą na razie zwiększać krajowej produkcji.

Przyroda w Iranie

Irański przywódca Ajatollah Seyed Ali Chamenei przyznał, że niszczenie lasów i środowiska naturalnego pod budowę nowych obiektów jest niekorzystne dla irańskiego narodu. Powiedział też, że dbanie o drzewa i ich ochrona, jest ważnym zadaniem, którego należy się podjąć, aby zapobiegać skutkom globalnego ocieplenia. Ajatollah Seyed Ali Chamenei dodał w swoim marcowym przemówieniu, że ochrona środowiska (wody i gleb) i dzikiej przyrody są jednymi z najbardziej fundamentalnych kwestii kraju.

Przywódca powiedział też, że w islamie polowanie na zwierzęta jest dozwolone tylko wtedy, gdy istnieje potrzeba jedzenia. W przeciwnym razie polowanie dla rozrywki jest nielegalne i surowo zabronione. 

źródło: tasnimnews.com, qz.com, fot. Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.