W jaki sposób być eko podczas wakacji?

Wakacje i urlop zwyczajowo kojarzą się nam z odpoczynkiem, jednak również w wolnym czasie możemy uczynić coś dobrego dla swojego najbliższego środowiska, a tym samym dla całej planety. Spośród wielu sposobów proekologicznych działań wybraliśmy te, które – choć są proste i skuteczne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Punkt numer jeden: pijemy dużo wody. Ale jeżeli już o wodzie mowa, pamiętajcie: pijemy tylko i wyłącznie z butelek wielorazowego użytku. Nie zużywamy plastiku i przede wszystkim nie śmiecimy, i to jest punkt drugi. W każdym miejscu naturalnym lub miejskim, gdzie jesteśmy, nie pozostawiamy żadnego papierka za sobą – podkreśliła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE.

Warto zrezygnować ze stosowania plastikowych butelek na rzecz ich szklanych odpowiedników. Tworzywo PET uwalnia bowiem mikrocząsteczki plastiku, które sukcesywnie odkładają się w naszych organizmach – badania przeprowadzone przez WWF na potrzeby akcji „Your plastic diet” wykazały, że każdy z nas codziennie zjada sporo mikroplastiku, czyli cząsteczek plastiku o średnicy mniejszej niż 1 mm. W skali roku sumują się one do 250 gramów plastiku na osobę, co oznacza, że miesięcznie każdy z nas pochłania średnio 21 gramów tego tworzywa – w ciągu tygodnia zjadamy zatem ilość plastiku odpowiadającego swoją wagą karcie kredytowej. Butelka szklana, zwłaszcza posiadająca filtr wodny, ustrzeże nas przed niechcianymi cząsteczkami plastiku oraz innymi zanieczyszczeniami.

– Jeżeli jesteśmy w punkcie naturalnym, idziemy szlakiem górskim lub nad jeziorami, pamiętajcie o tym, żeby nie schodzić ze szlaków, żeby trzymać się miejsc ściśle wyznaczonych pod turystów, dlatego że tam, gdzie nie ma tych miejsc turystycznych, często jest przyroda i nie warto jej przeszkadzać – powiedziała Joanna Maraszek.

Środowisko naturalne to złożony ekosystem, który – jeśli mu nie przeszkadzamy – doskonale sobie poradzi. Jeżeli w trakcie swojej wędrówki napotkamy dzikie zwierzę, starajmy się go nie dokarmiać, zwłaszcza wysokoprzetworzoną żywnością – możemy bowiem wyrządzić więcej szkody niż pożytku. I pamiętajmy, by w każdej sytuacji zachować zdrowy rozsądek.

– I przede wszystkim, moi drodzy: bawmy się dobrze, odpoczywajmy i nabierajmy sił, żeby żyć dobrze dla naszej planety – zaapelowała redaktorka portalu Świat OZE.