Czy wiesz, ile plastiku zjadasz tygodniowo?

W ostatnich dniach międzynarodowa organizacja WWF rozpoczęła akcję edukacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi na wszechobecność plastiku oraz związane z nim zagrożenia.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na australijskim uniwersytecie Newcastle, na które powołuje się w swej kampanii WWF, mikrocząsteczki plastiku mniejsze niż 1 milimetr można znaleźć już wszędzie: w wodzie, jedzeniu, a nawet powietrzu, którym oddychamy. Według przytaczanych przez WWF badań człowiek w ciągu roku spożywa ponad 100 tys. mikrocząsteczek plastiku (tj. mniejszych niż 1 mm). Przekłada się to na spożycie ok. 250 gramów plastiku na osobę w ciągu roku oraz 21 gramów w skali miesiąca.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W kampanii „Your Plastic Diet” wykorzystano przedmioty codziennego użytku, aby uzmysłowić odbiorcom, że spożywanie „zaledwie” kilka gramów plastiku tygodniowo sumuje się do pokaźnych rozmiarów. To tak, jakbyśmy w zaledwie tydzień zjadali ilość plastiku odpowiadającego wagą karcie kredytowej, a w ciągu miesiąca – całemu wieszakowi na ubrania.

Skąd wokół nas – a zwłaszcza w naszym pożywieniu – tyle plastiku? Rokrocznie do morza trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów. Tworzywo stopniowo rozpada się na drobne fragmenty zwane mikroplastikiem, a niewielka powierzchnia sprawia, że łatwo bywa on mylony z pożywieniem przez ryby i inne stworzenia morskie. To jedna z dróg, którą mikrocząsteczki plastiku wchodzą do naszego łańcucha pokarmowego. Innymi formami przedostawania się cząsteczek plastiku do naszych organizmów jest spożywanie napojów i żywności przechowywanej w plastikowych opakowaniach, a nawet pranie ubrań w wodzie, z której nie zostały usunięte mikrocząsteczki plastiku.

WWF (World Wide Fund for Nature) został powołany w 1961 r., jego pomysłodawcą był Julian Huxley, dyrektor generalny UNESCO. Celem organizacji jest ochrona środowiska naturalnego oraz dbanie o zrównoważone wykorzystywanie zasobów planety. Do sukcesów WWF może zaliczyć m.in współudział w utworzeniu międzynarodowego zakazu handlu kością słoniową. W Polsce organizacja działa od lat 90-tych XX wieku. Wśród dokonań polskiego oddziału WWF warto wymienić m.in. przyczynienie się do powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego.