Wiadomości OZE W Katowicach otwarto biurowiec plus-energetyczny 19 lutego 2019 Wiadomości OZE W Katowicach otwarto biurowiec plus-energetyczny 19 lutego 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W budynkach użyteczności publicznej, biurowcach czy innych obiektach urbanistyki miejskiej coraz powszechniej stosuje się technologie, które ograniczają zużycie energii cieplnej lub nawet są energetycznie samowystarczalne. W Katowicach zrobiono krok dalej – otwarto pierwszy w Polsce biurowiec, który wytwarza jej więcej niż potrzebuje. Reklama Biurowiec został postawiony przez Spółkę GPP Business Park, która zajmuje się pro-ekologicznymi projektami. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma NCC Spec Bau. W procesie powstawania brało udział blisko 250 osób. Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 44 mln złotych. Czym wyróżnia się obiekt? Pierwszy w Polsce i energetycznie dodatni na kilku obszarach Biurowiec ma powierzchnię 7,5 tys. m², posiada siedem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Został wyposażony w panele fotowoltaiczne, które częściowo zaspokajają zapotrzebowanie na prąd. Jest natomiast w pełni wystarczalny w zakresie energii cieplnej, dotyczy to wentylacji, ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej. W rzeczywistości biurowiec wytwarza więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym. Wyposażono go w pompy cieplne pracujące w trybie trigeneracji (tzn. wytwarzające jednocześnie energię elektryczna, ciepło oraz chłód). Korzysta przy tym z systemu BMS odpowiadającego za optymalizację zużycia energii. Energetyka-plus = obniżenie kosztów użytkowania Według dewelopera nowoczesne technologie energetyczne i produkcja nadmiaru energii znacząco zmniejszą koszty dla najemców (w tym zakresie nawet o połowę w porównaniu z innymi biurowcami). Inwestycja spełnia normy prawa międzynarodowego dotyczące polityki zrównoważonego rozwoju. Źródło: gramwzielone.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.