W Katowicach otwarto biurowiec plus-energetyczny

W budynkach użyteczności publicznej, biurowcach czy innych obiektach urbanistyki miejskiej coraz powszechniej stosuje się technologie, które ograniczają zużycie energii cieplnej lub nawet są energetycznie samowystarczalne. W Katowicach zrobiono krok dalej – otwarto pierwszy w Polsce biurowiec, który wytwarza jej więcej niż potrzebuje.

 

Biurowiec został postawiony przez Spółkę GPP Business Park, która zajmuje się pro-ekologicznymi projektami. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma NCC Spec Bau. W procesie powstawania brało udział blisko 250 osób. Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 44 mln złotych. Czym wyróżnia się obiekt?

Pierwszy w Polsce i energetycznie dodatni na kilku obszarach

Biurowiec ma powierzchnię 7,5 tys. m², posiada siedem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Został wyposażony w panele fotowoltaiczne, które częściowo zaspokajają zapotrzebowanie na prąd. Jest natomiast w pełni wystarczalny w zakresie energii cieplnej, dotyczy to wentylacji, ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej. W rzeczywistości biurowiec wytwarza więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym. Wyposażono go w pompy cieplne pracujące w trybie trigeneracji (tzn. wytwarzające jednocześnie energię elektryczna, ciepło oraz chłód). Korzysta przy tym z systemu BMS odpowiadającego za optymalizację zużycia energii.

Energetyka-plus = obniżenie kosztów użytkowania

Według dewelopera nowoczesne technologie energetyczne i produkcja nadmiaru energii znacząco zmniejszą koszty dla najemców (w tym zakresie nawet o połowę w porównaniu z innymi biurowcami). Inwestycja spełnia normy prawa międzynarodowego dotyczące polityki zrównoważonego rozwoju.

 

Źródło: gramwzielone.pl