Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Nałęczowie powstaje fabryka produkująca przymocowane do opakowania nakrętki

W Nałęczowie powstaje fabryka produkująca przymocowane do opakowania nakrętki

W Nałęczowie powstaje jedna z pierwszych w Polsce fabryk produkujących nakrętki przymocowane do plastikowych butelek. To odpowiedź na unijne przepisy, a dokładniej dyrektywę SUP, zgodnie z którą od połowy 2025 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do butelki czy kartonu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zmiany w przepisach unijnych

Walka z plastikiem trwa! W 2019 Komisja Europejska przyjęła planowaną od kilku lat dyrektywę plastikową, która ma na celu stopniowe wycofywanie nieprzetwarzalnego plastiku. Zgodnie z jej założeniami do 2025 roku:

– wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 roku – w minimum 30%,

– poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77%, a do 2029 roku – 90%,

– nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzać do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników.

Państwa członkowskie miały dwa lata na dopasowanie do niej przepisów prawa krajowego. Pod koniec września 2022 roku Komisja Europejska wezwała 11 państw członkowskich do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wśród nich była Polska.

Nakrętka przymocowana do butelki

Jeśli chodzi o obowiązek trwałego przymocowania nakrętek dotyczy jednorazowych opakowań PET o pojemności do 3 litrów. Obecnie, gdy nie jest ona przytwierdzona do butelki, plastik nie może zostać z tej części odzyskany. Aby opakowanie mogło zostać poddane recyklingowi należy je zgnieść i wyrzucić do odpowiedniego kontenera wraz z nakrętką. 

W krajach takich jak Niemcy czy Hiszpania widok opakowania z przyczepioną zakrętką nikogo już nie dziwi. Te kraje przodują w realizacji unijnych przepisów. Jak jest w Polsce? To rozwiązanie wprowadziły takie marki jak Tymbark czy Mlekpol. 

ECOPET wyprodukuje nakrętki przytwierdzone do butelki

W Nałęczowie pod Lublinem powstaje fabryka ECOPET. Na terenie zakładu o powierzchni 2,800m2 oprócz przestrzeni produkcyjnej, znajdzie się również magazyn i część biurowa. Rocznie obiekt ma wytwarzać miliard nakrętek – 72 nakrętki na 3 sekundy. Będzie to pierwsza w Polsce fabryka dostosowana do najnowszych przepisów unijnych nakazujących by do połowy 2024 roku wszystkie plastikowe nakrętki były na stałe złączone z butelką. 

Przy projekcie pracuje Arup, firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak zakład PepsiCo pod Środą Śląską, nowy browar Carlsberg w Hamburgu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari.

Zakończenie prac nad obiektem planowane jest na sierpień 2023 roku.

źródło: prawo.pl, informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.