W ostatnim kwartale Grecja przyłączyła 2,5 GW mocy OZE

Po kilku latach stagnacji, grecka branża fotowoltaiczna powraca z planami przetargów na rozwój hybrydowych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 430 MW. W ciągu ostatnich trzech miesięcy złożono 215 wniosków o instalacje pozwalające na wytwarzanie energii z OZE o łącznej mocy 2,5 GW –  126 dotyczyło projektów fotowoltaicznych o mocy wytwórczej 2196 MW.

Według danych statystycznych Greckiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, łączna moc uzyskana z elektrowni wiatrowych w Grecji wynosiła 3 GW. W pierwszej połowie roku do sieci podłączono 107 nowych turbin wiatrowych o łącznej mocy 198 MW. Do 2020 roku, Grecja planuje rozstrzygnąć kolejne aukcje OZE na fotowoltaikę o łącznej mocy 430 MW i 300 MW.

Grecja rozwija sektor OZE

W czerwcu, grecki rząd uruchomił program inwestycyjny, który umożliwia rozwój sektora odnawialnych źródeł energii. Powołano fundusz “The Infrastructure Fund of Funds”, który we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Narodowym Bankiem Grecji, przeznaczy 650 mln euro na inwestycje w OZE (elektrownie wiatrowe, biomasowe i fotowoltaiczne).

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przewodnik po Aukcjach OZE: Pomoc publiczna dla nowych instalacji

Choć wprowadzona nowelizacja Ustawy o Aukcjach OZE ułatwia i rozjaśnia zasady udziału w tym systemie, to trudnością jest rozpoznanie właściwego czasu obowiązywania poszczególnych regulacji. Ponadto, URE zdążył już przedstawić terminy tegorocznych aukcji. Na pytanie “co teraz?”, odpowiedź można znaleźć w najnowszym Przewodniku po aukcjach OZE, w którym zawiera się merytoryczny komentarz do wspomnianej ustawy po nowelizacji.