W Pakistanie uruchomiono Smart Energy System.

Pakistan to kraj od wielu lat pogrążony w wojnie i terroryzmie. Nie przeszkadza to jednak zewnętrznym firmom w realizacji ciekawych inwestycji na tym terytorium, które teoretycznie mają pomóc mieszkańcom w codziennym życiu. Pakistan dotychczas swoją gospodarkę energetyczną opierał na ropie naftowej, której pokaźne złoża leżą na terytorium tego państwa. Być może Smart Energy System zaprezentowany przez SkyElectric choć po części pokaże władzom Pakistanu potencjał OZE, w który warto zainwestować w czasach pokoju, które kiedyś i w tym państwie nadejdą.

SkyElectric to amerykańska firma zajmująca się szeroko pojętą branżą energii odnawialnej. Prezesem firmy jest Ashar Aziz pochodzący z Pakistanu. Nie dziwi więc fakt wyboru tego państwa jako miejsca docelowej premiery Smart Energy System, który 27. lutego w obecności wielu blogerów, dziennikarzy i polityków miał swoją premierę.

Targetem Smart Energy System są domy jednorodzinne, biura oraz różnego rodzaju małe przedsiębiorstwa – dostępnych będzie kilka wariantów o różnych mocach i pojemnościach. Będą to inteligentne rozwiązania solarne, podobne do tych instalowanych na Florydzie, USA. Początkowo mają być one dostępne w Islamabadzie, a w późniejszym czasie dystrybucja ma ruszyć na całym terytorium kraju. Wspomniane instalacje solarne będą współpracować ze specjalną konsolą, która wyposażona jest w ekran dotykowy oraz łączność 3G / WiFi. Jej oprogramowanie pozwala na synchronizację z chmurą SkyElectric Cloud. Takie rozwiązanie pozwoli firmie zdalnie monitorować sprawność systemu, a w razie usterek pozwolić na podjęcie zdalnej próby naprawy. Podczas prezentacji, zebrani goście mogli wejść w interakcję ze wspomnianą konsolą i przetestować jej działanie. Wedle udzielonych informacji, sprzęt będzie można nabyć już w tym miesiącu. Projekt wydaje się bardzo interesujący i z pewnością może osiągnąć sukces.