Pekin walczy ze spalinami

Smog fotochemiczny to jeden z największych trucicieli powietrza w większych aglomeracjach miejskich. Występuje on przy wyższych temperaturach, kiedy samochody z silnikami benzynowymi oraz diesla emitują spaliny wchodzące w reakcję z promieniami światła słonecznego.

W wyniku wspomnianej reakcji powstaje ozon, który jest szkodliwy dla środowiska oraz otoczenia, ograniczając przy tym widoczność, tj. tworząc szarą poświatę. Pekin jest uważany przez wiele osób za najbardziej zanieczyszczone miasto świata. Niestety, w ostatnim czasie zdarzają się dni, kiedy miasto to jest detronizowane przez Kraków czy Warszawę.

Sytuacja w stolicy Chin jest naprawdę poważna. Szczególnie podkreślił to fakt odwołania wielu lotów w grudniu poprzedniego roku z uwagi na kiepską widoczność, którą spowodowała liczna obecność pyłów PM10 oraz PM 2.5 w powietrzu. Władze Pekinu podjęły więc decyzje o zmianie floty taksówek poruszających się po mieście. Wydaje się to w pierwszej fazie woda na młyn, lecz kiedy weźmiemy pod uwagę, że w stolicy Państwa Środka mieszka ponad 19 milionów ludzi a samo miasto ma powierzchnię niemal 17 tysięcy kilometrów kwadratowych, po których porusza się 67 tysięcy taksówek, decyzja ta w dłuższej perspektywie czasu może być strzałem w dziesiątkę.

Wymiana floty pochłonie ogromną ilość gotówki, ponieważ decyzja ta będzie kosztować 1,3 miliarda dolarów. Chińczycy wychodzą jednak z założenia, że będzie to także inwestycja w rodzimy przemysł motoryzacyjny. Z takiej decyzji będą mogli cieszyć się także zwykli mieszkańcy miasta, ponieważ konieczne będzie rozwinięcie infrastruktury ładowarek dla samochodów, dostępnych również dla innych posiadaczy elektrycznych pojazdów.

Decyzja władz chińskiej stolicy być może dla wielu będzie bezsensowna, lecz kropla drąży skałę. Z pozoru niewinna inwestycja proekologiczna jest w stanie otworzyć drzwi do realizacji kolejnych, a to spory pozytyw. Na chwilę obecną należy jednak czekać, aż podjęta decyzja zostanie wprowadzona w życie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.