W Poznaniu powstanie budynek zintegrowany z ogrodem

Władzom polskich miast zarzuca się wiele złego w kontekście gospodarki przestrzennej – przede wszystkim zgodę na nieustanne betonowanie miast kosztem przestrzeni zielonych. Mimo to zdarzają się inwestorzy, którzy świadomie projektują swoje inwestycje. W Poznaniu powstaje właśnie nieruchomość mieszkaniowa, która pozwoli mieszkańcom po części żyć w zgodzie z naturą.

„Zielony” budynek powstanie na Sołaczu, w północno-zachodniej części miasta. Główną jego cechą charakterystyczną będą tarasy pokryte roślinnością. Wewnątrz nich znajdą się kwiaty, rośliny oraz drzewa. W sumie na wszystkich piętnastu tarasach pojawi się sześć tysięcy roślin.

Ukochany przez Poznaniaków Sołacz od początku inspirował się wizją miasta-ogrodu. Doceniając unikalny i kameralny klimat sąsiedztwa, w ramach którego powstaje nasz projekt, wraz z Inwestorem chcieliśmy stworzyć miejsce, które nie tylko będzie czerpało z dobrodziejstw okolicznych parków, ale również samo wpisze się w stuletnie idee – doceniane i znów bardzo potrzebne”, powiedział Tomasz Osięgowski z biura architektonicznego Ultra Architects, które pracowało nad projektem budynku, dla portalu projektinwestor.pl.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wykorzystane rośliny nie zostaną jednak pozostawione pod opieką mieszkańcom bloku. Zadba o nie firma ogrodnicza. Wśród wykorzystanej zieleni znajdą się także większe okazy, które osiągną nawet do 2,5 metra wysokości.

Kolejną cechą charakterystyczną projektu są nowe technologie –systemy typu „smart-home” oraz wideofony wraz z monitoringiem. Prace budowalne rozpoczną się jeszcze w maju, by inwestycja została zrealizowana przed końcem sierpnia 2019 roku.