W USA odkryto drzewa liczące ponad 2000 lat

Jak szacują naukowcy z Uniwersytetu w Arkansas, najstarszy z cypryśników błotnych, które odnaleziono na mokradłach nieopodal Black River w Karolinie Północnej w USA, ma 2624 lata. Rosnące obok niego pozostałe cypryśniki nie są wcale o wiele młodsze – mają ponad 2 tysiące lat.

Amerykańscy naukowcy pod przewodnictwem Dawida Stahle’a odkryli grupę około 50 cypryśników błotnych już w 2017 roku, ale wciąż region nieopodal Black River w Karolinie Północnej jest dla nich sporą zagadką. Podczas wcześniejszych eksploracji trafili na drzewa liczące około tysiąc siedemset lat, wiek tych odkrytych ponad rok temu oszacowali na ponad dwa tysiące lat i zakładają, że jest duże prawdopodobieństwo, że na tych terenach są jeszcze starsze drzewa.

Wśród około 50 cypryśników błotnych wiek najstarszego z nich oszacowany został na ponad dwa tysiące sześćset lat, co sprawia, że jest ono aktualnie uznawane za jedno z najstarszych drzew we wschodniej części Ameryki Północnej i w ogóle na świecie. Przynajmniej wśród tych dotychczas odkrytych. Ponadto jego wiek wskazuje na fakt, że cypryśniki błotne to najdłużej żywotne gatunki drzew, które występują na terenach podmokłych.

Amerykańscy badacze podkreślają, że tak stare drzewa spotyka się naprawdę rzadko. Póki co znanych jest jedynie osiem gatunków drzew, których przedstawiciele liczą sobie ponad dwa tysiące lat (sześć z nich odkryto w USA, a jeden we Chile).

Cypryśnik błotny to gatunek drzewa, który należy do rodziny cyprysowatych i naturalnie występuje w południowo-wschodnich stanach USA, szczególnie na podmokłych obszarach Florydy. Coraz częściej jednak pojawi się w Europie, jako drzewo ozdobne i parkowe.

źródło: rp.pl