Warszawa na liście 10 miast z najlepszymi daniami dla wegan

Warszawa jest w czołówce miast na świecie z najlepszą ofertą dla wegan i wegetarian. W tym roku w słynnym raporcie HappyCow stolica wyprzedziła Pragę i Paryż. 

W Warszawie wegetarianie i weganie nie mogą narzekać na brak oferty z daniami z kuchni roślinnej w restauracjach. Amerykański raport HappyCow umieścił naszą stolicę na liście 10 miast na świecie z najbardziej różnorodnym i smacznym menu dla tych, którzy nie jedzą mięsa. Wyprzedziliśmy Pragę i Paryż i zajęliśmy w rankingu szóste miejsce. Podium zajmują Londyn, Nowy Jork i Berlin. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z raportu wynika, że w Warszawie jest 50 wegańskich restauracji, a lokali vege-friendly jest 150 – aż o 38 więcej niż rok temu. Wśród nich jest dobrze znana wszystkim Krowarzywa Vegan Burger, ale też nowości, takie jak Uki Uki Green (wegańskie rameny). 

Diety, które zawierają dużo mięsa, są najbardziej niszczycielskie dla środowiska – alarmują badacze. Produkcja żywności to czynnik, który może zaważyć na naszej przyszłości i doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zmian klimatycznych, jak i pozbawić nas wody (za 70 procent poboru wody słodkiej odpowiada rolnictwo). Produkcja żywności  stanowi też 37 procent globalnych emisji gazów cieplarnianych. Według danych aż 40 procent powierzchni Ziemi zajmują pola i pastwiska, 90 procent z nich to pola uprawne i hodowlane. Najbardziej negatywny wpływ na środowisko ma hodowla zwierząt. 

Naukowcy podkreślają, że dieta roślinna to korzyść dla zdrowia – spożycie mięsa i nabiału wśród społeczeństw zachodnich jest przyczyną chorób. W USA badania wykazały wysoką korelację pomiędzy spożyciem mięsa (zwłaszcza czerwonego), a zachorowaniem na raka piersi i szyjki macicy wśród kobiet. W raporcie zespołu Lanceta można przeczytać, że „Niezdrowe diety [tj. wysokokaloryczne, z dużą ilością produktów przetworzonych i pochodzenia zwierzęcego – red.] stwarzają większe zagrożenie zdrowotne niż seks bez zabezpieczeń, alkohol, narkotyki i tytoń razem wzięte”.