Warszawa stawia na elektryki. Nowe ładowarki już wkrótce

Polskie miasta coraz chętniej przeznaczają środki na tworzenie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. O takich właśnie inwestycjach prowadzonych na terenie stolicy opowiedział Michał Grobelny, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie stworzy system ładowarek samochodów elektrycznych, które będą instalowane na parkingach Park&Ride. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie, stworzenie i wdrożenie takiego systemu oraz montaż takich ładowarek. Łącznie to 9 lokalizacji – 9 naszych parkingów Park&Ride, [co da] razem 14 stanowisk ładowania samochodów elektrycznych, a w każdym z nich będzie można jednocześnie doładować dwa auta o takim napędzie. To jest zachęta dla właścicieli aut elektrycznych, do zakupu takich pojazdów jako bardzo ekologicznego środka transportu”, zauważył przedstawiciel warszawskiego ZTM.

Tego typu ładowarki zostały już oddane do użytku na terenie parkingu Park&Ride Metro Młociny I, jednak sukcesywnie w przestrzeni miasta pojawią się kolejne tego typu inwestycje. Urządzenia ładujące, które staną w stolicy w listopadzie tego roku, będą bardzo podobne do ładowarek już zamontowanych na terenie parkingu nieopodal Metra Młociny. Wcześniej jednak niezbędne będzie stworzenie odpowiedniego systemu umożliwiającego zarządzanie centralne całą aparaturą.

Dodatkowo na terenie Warszawy uruchomiona została Karta Eko, a jej posiadacze mogą bezpłatnie pozostawić swój samochód na noc na parkingu Park&Ride oraz przy okazji za darmo doładować swój pojazd. Karty Eko przyznawane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Ładowarki znajdą się na 9 parkingach, a obecnie mamy ich 16. Będą to takie parkingi, które znajdą się między innymi przy stacjach warszawskiej SKM-ki. Będą to największe parkingi, jakie mamy, właśnie po to, aby przyciągnąć tam właścicieli aut elektrycznych”, podkreślił Michał Grobelny, przedstawiciel Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.