Warszawa stawia na elektryki. Nowe ładowarki już wkrótce

Polskie miasta coraz chętniej przeznaczają środki na tworzenie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. O takich właśnie inwestycjach prowadzonych na terenie stolicy opowiedział Michał Grobelny, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie stworzy system ładowarek samochodów elektrycznych, które będą instalowane na parkingach Park&Ride. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie, stworzenie i wdrożenie takiego systemu oraz montaż takich ładowarek. Łącznie to 9 lokalizacji – 9 naszych parkingów Park&Ride, [co da] razem 14 stanowisk ładowania samochodów elektrycznych, a w każdym z nich będzie można jednocześnie doładować dwa auta o takim napędzie. To jest zachęta dla właścicieli aut elektrycznych, do zakupu takich pojazdów jako bardzo ekologicznego środka transportu”, zauważył przedstawiciel warszawskiego ZTM.

Tego typu ładowarki zostały już oddane do użytku na terenie parkingu Park&Ride Metro Młociny I, jednak sukcesywnie w przestrzeni miasta pojawią się kolejne tego typu inwestycje. Urządzenia ładujące, które staną w stolicy w listopadzie tego roku, będą bardzo podobne do ładowarek już zamontowanych na terenie parkingu nieopodal Metra Młociny. Wcześniej jednak niezbędne będzie stworzenie odpowiedniego systemu umożliwiającego zarządzanie centralne całą aparaturą.

Dodatkowo na terenie Warszawy uruchomiona została Karta Eko, a jej posiadacze mogą bezpłatnie pozostawić swój samochód na noc na parkingu Park&Ride oraz przy okazji za darmo doładować swój pojazd. Karty Eko przyznawane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Ładowarki znajdą się na 9 parkingach, a obecnie mamy ich 16. Będą to takie parkingi, które znajdą się między innymi przy stacjach warszawskiej SKM-ki. Będą to największe parkingi, jakie mamy, właśnie po to, aby przyciągnąć tam właścicieli aut elektrycznych”, podkreślił Michał Grobelny, przedstawiciel Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.

San Francisco stawia sobie za cel zeroemisyjny transport do 2040 roku

San Francisco dąży do zwiększenia możliwości ładowania pojazdów elektrycznych. Miasto opublikowało “Propozycję Mapy Drogowej Pojazdów Elektrycznych dla San Francisco” (Proposed Electric Vehicle Roadmap for San Francisco), która zakłada, że “wszystkie podróże rozpoczynające się, kończące się lub przejeżdżające przez San Francisco będą wolne od emisji” do 2040 roku.