Warszawa wysoko w rankingu zielonych miast

Niewiele polskich miast może pochwalić się dobrym zagospodarowaniem przestrzennym. W większości z nich tereny zielone są usuwane, tylko po to by zbudować nowe bloki mieszkalne bądź inne obiekty użytkowe. Ogranicza to cyrkulację powietrza i przyczynia się do powstawania smogu. Zdaniem holenderskiego portalu turystycznego Warszawa jest polskim wyjątkiem od tej reguły i została sklasyfikowana na 12 miejscu w rankingu najbardziej zielonych miast na świecie.

Utworzony ranking liczy 50 pozycji, a Warszawa znajduje się w jego czołówce. Przy jego tworzeniu brano pod uwagę miasta w tych państwach, które należą do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Okazało się, że na jednego warszawiaka przypada ok. 110 m2 terenów zielonych. W opracowanym przez TravelBird rankingu za tereny zielone uważa się m.in. lasy, sady, parki miejskie czy pola golfowe.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął islandzki Rejkiawik, co może być nieco zaskakujące, ponieważ Islandię wyróżnia bardzo mała lesistość – wynosząca ledwie 2%. Okazało się jednak, że pozostałe tereny zielone pozwoliły uzyskać rezultat 410 m2 na jednego mieszkańca. Nie bez znaczenia jest też to, że islandzki Rejkiawik zamieszkuje 20-krotnie mniejsza liczba mieszkańców niż polską Warszawę.