Węgiel koksowy zaczął przynosić zyski. Prawie 100 zł w górę na tonie.

węgiel

Według danych przekazanych do informacji publicznej przez PAP w pierwszych czterech miesiącach średni zysk na tonie sprzedanego węgla koksowego wyniósł 65,79zł. Rezultat ten został obliczony przy wykorzystaniu średniego kosztu sprzedaży i średniej ceny, które odpowiednio wynosiły 257,16zł oraz 322,95zł.

Zysk i 3 krotny wzrost cen węgla koksowego jest paru składowych. Przede wszystkim: znacznie większy popyt na wszystkie gatunki węgla w Chinach, a także ograniczenie dostaw węgla z Kolumbii (na skutek restrykcji nałożonych na eksporterów z tytułu przekroczenia limitów zanieczyszczeń) i Rosji (zakłócenia na skutek problemów z dostępnością wagonów przeznaczonych do transportu węgla). Kolejnym istotnym czynnikiem mogącym wpływać na ten rezultat jest prowęglowa polityka obecnego rządu. Rok wcześniej nie tylko nie udało odnotować się zysku, ale równocześnie odnotowywano straty rzędu 40zł na tonie.

Warto dodać, że straty wciąż są odnotowywane w kontekście węgla energetycznego, który stanowi największą część polskiego wydobycia. Zyski są więc wymierne i stanowią drobny pozytyw wśród wielu przykrych konsekwencji węglowych inwestycji.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

27 gmin w Małopolsce ukaranych za brak walki ze smogiem

Następny artykuł

W Chinach powstanie leśne miasto

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,