Rządowy program wsparcia dla mikroinstalacji fotowoltaicznych “Mój Prąd” cieszy się dużym zainteresowaniem. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiadało kolejny nabór. Jednak dopiero wczoraj wiceminister Ireneusz Zyska oznajmił, że nowa edycja programu może ruszyć jeszcze w tym półroczu.
Sukces poprzedniej edycji
Poprzednia edycja “Mojego Prądu” okazała się dużym sukcesem. Budżet o wartości 1,1 mld zł został całkowicie wyczerpany. Ze wsparcia finansowego skorzystało 220 tys. prosumentów, którzy już generują energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej.
Termin składania wniosków miał zakończyć się 18 grudnia 2020 roku, jednak ogromne zainteresowanie spowodowało wyczerpanie środków. Z tego powodu nabór wstrzymano prawie 2 tygodnie wcześniej. Nie ulega wątpliwości, że z dofinansowania na własne źródło energii odnawialnej chciałoby skorzystać znacznie więcej gospodarstw domowych.
Kolejna edycja już niebawem
25 lutego 2021 roku odbyło się XII Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+, w którym wziął udział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE.
Podczas wystąpienia, Zyska odniósł się również do programu “Mój Prąd” i zasugerował, że nowy nabór może zostać uruchomiony jeszcze w tym półroczu.
– Program „Mój Prąd” to unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce instrument, który służy wsparciu energetyki prosumenckiej. W ramach dwóch dotychczasowych naborów wypłacono 1,1 mld zł, wspierając tym samym ponad 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzimy prace nad nową edycją programu „Mój Prąd”. Mam nadzieję, że ruszy ona jeszcze w pierwszej połowie tego roku – powiedział wiceminister.
Mój Prąd – co się zmieni?
W grudniu ubiegłego roku wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zapowiedział, że resort klimatu zamierza rozszerzyć program “Mój Prąd” o dotacje m.in. na punkty ładowania elektryków.
Informację tę potwierdził NFOŚiGW w odpowiedzi dla portalu Farmer.pl. Fundusz dodał, że “premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej”. Może to świadczyć o dodatkowych dotacjach na magazyny energii czy systemy zarządzania energią w domu.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.