Wiceminister klimatu: nowa edycja programu “Mój Prąd” może ruszyć jeszcze w tym półroczu

Rządowy program wsparcia dla mikroinstalacji fotowoltaicznych “Mój Prąd” cieszy się dużym zainteresowaniem. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiadało kolejny nabór. Jednak dopiero wczoraj wiceminister Ireneusz Zyska oznajmił, że nowa edycja programu może ruszyć jeszcze w tym półroczu. 

Sukces poprzedniej edycji

Poprzednia edycja “Mojego Prądu” okazała się dużym sukcesem. Budżet o wartości 1,1 mld zł został całkowicie wyczerpany. Ze wsparcia finansowego skorzystało 220 tys. prosumentów, którzy już generują energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej. 

Termin składania wniosków miał zakończyć się 18 grudnia 2020 roku, jednak ogromne zainteresowanie spowodowało wyczerpanie środków. Z tego powodu nabór wstrzymano prawie 2 tygodnie wcześniej. Nie ulega wątpliwości, że z dofinansowania na własne źródło energii odnawialnej chciałoby skorzystać znacznie więcej gospodarstw domowych.

Kolejna edycja już niebawem

25 lutego 2021 roku odbyło się XII Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+, w którym wziął udział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE. 

Podczas wystąpienia, Zyska odniósł się również do programu “Mój Prąd” i zasugerował, że nowy nabór może zostać uruchomiony jeszcze w tym półroczu. 

Program „Mój Prąd” to unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce instrument, który służy wsparciu energetyki prosumenckiej. W ramach dwóch dotychczasowych naborów wypłacono 1,1 mld zł, wspierając tym samym ponad 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzimy prace  nad nową edycją programu „Mój Prąd”.  Mam nadzieję, że ruszy ona jeszcze w pierwszej połowie tego roku – powiedział wiceminister. 

Mój Prąd – co się zmieni?

W grudniu ubiegłego roku wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zapowiedział, że resort klimatu zamierza rozszerzyć program “Mój Prąd” o dotacje m.in. na punkty ładowania elektryków. 

Informację tę potwierdził NFOŚiGW w odpowiedzi dla portalu Farmer.pl. Fundusz dodał, że “premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej”. Może to świadczyć o dodatkowych dotacjach na magazyny energii czy systemy zarządzania energią w domu.