WWF, Sky Ocean Rescue i Swansea University połączyły siły, by wspólnie działać w ramach projektu Seagrass Ocean Rescue. Jego celem jest odbudowa trawy morskiej, a tym samym walka ze zmianami klimatu. W Dale Bay w Pembrokeshire (Wielka Brytania) dotychczas posadzono 750 tys. jej nasion.
W XX z Atlantyku zniknęło 92% trawy morskiej
Celem projektu jest przywrócenie 20 tys. m2 trawy morskiej. Jej znaczny ubytek nastąpił w na skutek zanieczyszczeń, ale też związany był z rozwojem linii brzegowej: rośliny podwodne były niszczone przez śmigła łodzi oraz sposób cumowania. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii w minionym stuleciu zniknęło do 92% trawy morskiej.
Trawa morska wydajniejsza niż las deszczowy
Trawa morska to kwitnąca roślina żyjąca w środowisku wodnym. Doskonale pochłania węgiel: jej wydajność jest nawet 35 razy lepsza niż ta cechująca lasy deszczowe. Z tego względu jest bardzo istotna w walce ze zmianami klimatu. Trawa morska jest odpowiedzialna za składowanie rocznie 10% CO2 w oceanie, chociaż porasta zaledwie 0,2% jego dna.
Trawa morska jest także ważnym siedliskiem dla gatunków ryb często spożywanych przez ludzi, chodzi tu głównie o dorsza oraz mintaja. Dodatkowo pochłania energię pochodzącą z fal, tym samym minimalizując erozję brzegów. Pochłania również azot oraz inne zanieczyszczenia wytwarzane przez ludzi.
Atlantyk bohaterem klimatycznym
– Nasz ocean może potencjalnie stać się bohaterem w walce ze zmianami klimatu, ale nie może odgrywać tej roli bez pilnych, skoordynowanych działań. Zaczynając od przywrócenia trawy morskiej, 2020 r. musi stać się rokiem, w którym rząd ustanawia wiodący na świecie program odnowy oceanów, aby przywrócić życie naszym morzom i pomóc krajowi w osiągnięciu zerowego poziomu netto i zobowiązań dotyczących przyrody – podkreślił Alec Taylor, dyrektor ds. polityki morskiej WWF, przywoływany w komunikacie prasowym zamieszczonym na portalu WWF.
Sadzenie trawy morskiej będzie kontynuowane także pod koniec roku. Według szacunków w 2020 r. w Wielkiej Brytanii zostanie posianych ponad milion nasion.
Źródła: wwf.org, dobrewiadomosci.net.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.