Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania – niskoemisyjny plan początkiem zielonej transformacji?

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

Wielka Brytania – niskoemisyjny plan początkiem zielonej transformacji?

Partia Pracy w Wielkiej Brytanii ma nowy pomysł na ograniczenie emisji węgla. Może to stanowić punkt wyjścia dla sektora czystej energii dotkniętego ostatnio wycofaniem subsydiów. W ramach radykalnego ruchu partia proponuje przejęcie kontroli nad energią w rękach publicznych.

Reklama

Podczas niedawnego przemówienia  Jeremy Corbyn powiedział, że Partia Pracy „rozpocznie rewolucję ekologiczną w zatrudnieniu”, angażując 400 000 wykwalifikowanych pracowników, dzięki inwestycjom w energetykę wiatrową i słoneczną. Oprócz tego partia ma zamiar pokryć koszty ocieplania domów z krajowego funduszu transformacji, aby zaradzić ubóstwu energetycznemu i oszczędzać energię. Na ten cel zostanie przeznaczone około 12, 8 mld funtów.

Plan działania, nakreślony przez Rebeccę Long-Bailey, sekretarz ds. Biznesu, Energii i Przemysłu, pokazuje, że do 2030 r. Partia Pracy chce zagwarantować zaspokojenie 85% zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych. Ostatecznym celem jest osiągnięcie przez Wielką Brytanię zerowej emisji do 2050 r. Póki co rządowi doradcy ds. klimatu mają za zadanie zbadać, jak do ambitnego celu dostosować krajową emisję węgla.

Takie posunięcie byłoby sygnałem, że pomimo Brexitu Wielka Brytania zamierza być silnym międzynarodowym liderem klimatycznym. Trzeba przyznać, że Konserwatyści w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi działają dosyć powoli, a Partia Pracy ze swoim planem ma dużą szansę ich wyprzedzić.

Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu niedługo wyda specjalny raport na temat transformacyjnych, systemowych działań niezbędnych do obniżenia temperatury deklarowanej zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 roku. Obecne strategie rządów są całkowicie nieadekwatne, co powoduje, że zamiast obniżać temperaturę, przyczyniają się do jej wzrostu o 3-4℃, co wiąże się z katastrofalnymi konsekwencjami dla naszej planety.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.