Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania: nowa ustawa będzie chronić zwierzęta

Wielka Brytania: nowa ustawa będzie chronić zwierzęta

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadza ustawę, której celem jest poprawa dobrostanu zwierząt. Przepisy obejmą zarówno zwierzęta domowe i gospodarskie, jak i te żyjące na wolności.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Miłośnicy zwierząt

Ogłaszając plan działania na rzecz dobrostanu zwierząt, sekretarz ds. środowiska, George Eustice nazwał Wielką Brytanię “krajem miłośników zwierząt”. Z tego powodu nowa ustawa formalnie uznaje zwierzęta za istoty czujące. Przepisy dotyczą tylko kręgowców. 

Zwierzęta domowe i gospodarskie

Od 2016 roku obowiązkowe jest czipowanie psów. Teraz z mikroczipami będą musiały zaprzyjaźnić się również koty. Ponadto zdalnie sterowane obroże dla psów będą zakazane. 

W przypadku zwierząt hodowlanych, zakazany będzie wywóz żywych na ubój. Zmienią się również zasady postępowania z ciężarnymi i karmiącymi samicami. Mogą one być legalnie trzymane w kojcu z małymi do pięciu tygodni. Klatki muszą być w dużych rozmiarach, aby zapobiec przygnieceniu nowonarodzonych osobników. Rząd zajmie się także wprowadzeniem zakazu sprzedaży foie gras, czyli pasztetu wytwarzanego z wątrób kaczek i gęsi karmionych na siłę. Dodatkowo policja otrzyma większe możliwości interwencji w celu ochrony zwierząt hodowlanych. 

Zwierzęta to nie trofea

Szereg inicjatyw obejmuje zakaz importu trofeów myśliwskich z zagrożonych gatunków. Niedopuszczalne będzie również reklamowanie niektórych zagranicznych praktyk, takich jak przejażdżki na słoniach czy zakup części zwierzęcych, np. kości słoniowej. Rząd ograniczy możliwość stosowania pułapek klejowych do polowania na dzikie ptaki. 

Źródło: bbc.com

Fot. Robert Larsson / Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.