Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania: nowe 350 MW farmy fotowoltaicznej bez subsydiów

Wielka Brytania: nowe 350 MW farmy fotowoltaicznej bez subsydiów

Dwie firmy deweloperskie – Hive Energy i Wirsol Energy w tym miesiącu powinny otrzymać ostateczną zgodę na realizację projektu fotowoltaicznego o mocy 350 MW w hrabstwie Kent. Aurora Energy Research przekonuje, że tego typu inwestycje są bezpieczniejsze niż te oparte o państwowe dotacje.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Brytyjskie Hive Energy oraz Wirsol Energy czekają na akceptację projektu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 350 MW, która powstanie bez subsydiów. Elektrownia ma pojawić się przy wybrzeżu hrabstwa Kent w południowo-wschodniej części Anglii.

Firmy czekają na decyzję brytyjskiego Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, która ma zostać im przedstawiona do końca maja. Jeśli będzie pozytywna, będą mogły ruszyć z realizacją. Farma prawdopodobnie zostanie podłączona do podstacji elektroenergetycznej w Cleve Hill. 

Od 2017 r. Deweloperzy konsultowali się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z władzami Swale, Kent i Canterbury i ich społecznościami, aby zaprojektować park solarny w odpowiedzi na ich opinieogłosiły obie Hive i Wirsol.To nie jest zwykły park słonecznydodały.

Deweloperzy jednak nie przedstawili podmiotu, który kupi energię elektryczną z tej farmy i na jakich warunkach. Obecnie Hive realizuje kilka projektów niesubsydiowanych. Ostatnio do użytku oddał farmę o mocy 48 MW w Hampshire.

Aurora Energy Research: opłaca się budować farmy z akumulatorami

Brytyjska agencja badawcza, Aurora Energy Research przekonuje, że projekty elektrowni OZE bez subsydiów, które wykorzystują magazyny energii, mogłyby być wdrażane szybciej, dzięki mniejszemu ryzyku inwestycyjnemu. W ich raporcie możemy odczytać, że zmniejsza się ryzyko “kanibalizacji cen”, do której dochodzi na rynku, gdy wdrożenie dużego projektu obniża hurtowe ceny energii, które spowalniają zwrot z inwestycji. Magazyny mogą zagwarantować rentowność projektów fotowoltaicznych bez wsparcia. 

Stwierdzamy, że wewnętrzne stopy zwrotu projektu (IRR) wynoszą 6,6% – 7,6% dla aktywów hybrydowych wdrożonych w 2020 r. w naszym scenariuszu podstawowych przypadków rynkowych, w porównaniu z 4% dla samodzielnych aktywów słonecznych oraz akumulatorowych”.

źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.