Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielkoskalowa pompa ciepła powstanie w Rzeszowie. Źródłem energii będzie oczyszczalnia ścieków

Wielkoskalowa pompa ciepła powstanie w Rzeszowie. Źródłem energii będzie oczyszczalnia ścieków

Do 2027 roku w Rzeszowie ma powstać wielkoskalowa pompa ciepła o mocy 14 MWt. To szansa na całkowite odejście od emisji CO2 i tanią energię dla mieszkańców. 

Reklama

Pierwsza taka inwestycja 

W Rzeszowie planowana jest budowa wieloskalowej pompy ciepła o mocy 14 MWt, której szacowany koszt to 76 mln. Urządzenie ma być uruchomione najpóźniej w 2027 roku. Inwestycja jest jednym z kroków w kierunku dekarbonizacji lokalnego systemu ciepłowniczego. To wspólny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) oraz elektrociepłowni PGE EC. Celem jest odzysk ciepła z pobliskiej oczyszczalni ścieków, co pozwoli na produkcję taniej energii dla mieszkańców Rzeszowa.

– Przewidywana moc tej instalacji to będzie ok. 14 MWt, w zależności od temperatur przepływów to się może zmieniać. Inwestycja pochłonie ponad 76 milionów złotych, takie są nasze założenia projektowe na dzisiaj – mówił Grzegorz Krystek, prezes PGE EC. 

Do tej pory wieloskalowa pompa ciepła działa tylko we Wrocławiu, jednak tam źródłem energii są ścieki brudne, co, według ekspertów, stwarza więcej problemów eksploatacyjnych. 

– Tutaj zdecydowaliśmy się na budowę wielkoskalowej pompy ciepła na ściekach oczyszczonych, to daje m.in. pewność zasilania, długoterminowe dostawy ciepła, jak i powoduje, że ta oczyszczona, czysta woda jest chłodzona i dopiero wtedy wraca do środowiska w bardziej naturalnym stanie – wyjaśnił Krystek. 

Rzeszów bezemisyjny do 2030 roku

Powstanie pompy ciepła to przede wszystkim szansa na bezemisyjne ogrzewanie dla mieszkańców. Rzeszów jako jedno z kilku polskich miast pracuje nad uzyskaniem neutralności klimatycznej do 2030 roku. Umowa w sprawie budowy pompy ciepła ma być jednym z załączników do Climate City Contract, przesłanego do Komisji Europejskiej. 

– Rzeszów jest miastem, które bardzo szybko się rozwija. Starannie planujemy inwestycje, aby jak najlepiej mogli skorzystać z nich nasi mieszkańcy. A do tego jesteśmy jednym z pięciu miast polskich, które pracują nad uzyskaniem neutralności klimatycznej do 2030 roku. Dlatego taka współpraca jest dla nas bardzo istotna – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.  – Budowa niesie za sobą optymalizowanie kosztów, szybkie, sprawne działanie, a co najważniejsze czyste powietrze w Rzeszowie. Z radością przedstawimy nasze wspólne działania z PGE prezentując Climate City Contract w Brukseli – dodał. 

Budowa pompy ciepła pozwoli na wyłączenie dwóch kotłów węglowych, dzięki czemu emisja CO2 spadnie o blisko 56%, tj. 19 tys. ton rocznie. Jedną z dodatkowych zalet inwestycji jest jej pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki pompie, oczyszczone ścieki, które trafią do rzeki Wisłok, będą miały niższą temperaturę, co wpływa pozytywnie na ekosystem. 

Zobacz też: Wielkoskalowe pompy ciepła zasilą Kraków ekologicznym ciepłem ze ścieków. Ważna umowa już podpisana

Źródła: rzeszow.naszemiasto.pl, pap.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.