WindEurope: plany UE dotyczące OZE są już przeterminowane

Według szefa WindEurope, Unia Europejska musi reewaluować zawarte w pakiecie dla czystej energii ustalenia, które mają wziąć pod uwagę zmieniające się warunki: spadające koszty prąd z OZE i zwiększająca się popularność systemów off-shore. WindEurope jest organizacją zrzeszającą europejskie firmy związane z sektorem energetyki wiatrowej.

Jak mówi dyrektor stowarzyszenia, Giles Dickson, ceny energii pochodzącej z systemów off-shore spadły znacznie szybciej niż początkowo zakładano w UE. Ustalenia strategii na poziomie krajowym i wspólnotowym nie zareagowały jednak na tą zmianę. Jednym problemem obecnie jest to, że strategia do oceny wpływu rozwijania OZE na UE wykorzystuje stare ceny energii elektrycznej z tych źródeł – powiedział Dickson.

WindEurope pokazuje kilka przykładów instalacji, które z powodzeniem wygrywają przetargi na dostarczanie energii elektrycznej, nawet bez dotacji. Przykładem takiego systemu może być He Dreiht o mocy 900 MW, czy wybudowane przez Dong Energy systemy OWP West i Borkum Riffgrund West 2, obie o mocy 240 MW.

Mówiąc w skrócie, problemem jest obecnie to, że politycy myślą, że energia elektryczna  OZE jest droższa niż w rzeczywistości. Zniekształca to obraz świata i sprawia, że nadal wiele osób myśli, że OZE nie są konkurencyjnym źródłem prądu – dodał Dickson.