Wiśnie przedwcześnie zakwitły w Japonii

Wszystko wskazuje na to, że japońskie święto Hanami odbędzie się drugi raz w tym roku. Występujące anomalie pogodowe w Japonii przyczyniły się do zakwitu wiśni. Jak podaje Weather News, jest już 350 kwitnących drzewek. Winę za to zjawisko przypisuję się wrześniowym tajfunom.

Hanami to święto w Japonii z okazji kwitnących kwiatów, głównie wiśni. Tradycja ta sięga kilkuset lat i cieszy się ogromną popularnością. Jest to czas festynów, pikników, a także intensywnego ruchu turystycznego. W tym roku Japończycy są zmuszeni obchodzić je o dwie pory roku za wcześnie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wiśnie zazwyczaj kwitną w marcu lub kwietniu, ale w tym roku w wyniku zmian klimatycznych nastąpiło to już w listopadzie. Według japońskiego portalu Weather News aktualnie jest 350 kwitnących wiśni. Zmiany klimatu są spowodowane różnymi kataklizmami. We wrześniu Japonię nawiedziły dwa tajfuny, które ponoszą winę za kwitnienie wiśni. Jak pokazują badania, zmiany klimatyczne są przyczyną wzrastającej liczby oraz intensywności zjawisk pogodowych.

Arborysta Hiroyuki Wada z Flower Association of Japan – nazywany także chirurgiem drzew – w rozmowie z telewizją NHK przyznaje, że widok kwitnących wiśni jesienią nie jest mu obcy, ale jeszcze nigdy nie wydarzyło się to na taką skalę jak w tym roku. Uważa, że wpływ na przedwczesne kwitnienie drzew ma ciepła jesień, która przyczyniła się do występowania tajfunów we wrześniu tego roku. Jeden z nich został okrzyknięty najpotężniejszą burzą od 25 lat. W jego wyniku wiele drzew straciło liście. A to właśnie z liści uwalniane są hormony zapobiegające kwitnieniu drzew przez cały rok. Wada dodaje, że ta niecodzienna sytuacja wyraźnie wpłynie na przyszłoroczne obchody święta Hanami, ponieważ wiśnie, które zakwitły teraz, nie zakwitną już wiosną.

Foto: David Wiley, Flickr