Woda w Krakowie – druga najczystsza woda na świecie

woda - prawo wodne

Kraków jest często kojarzony z zanieczyszczonym powietrzem. Spotykając niejednokrotnie osoby przyjezdne, usłyszeć możemy opinie, że również woda w krakowskich kranach pozostawia wiele do życzenia. Postanowiliśmy rozwikłać tę zagadkę ostatecznie.

Według Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu woda płynąca z krakowskich kranów zajmuje 2 miejsce w opublikowanym niedawno rankingu zaraz za tą, jaką mają w swoich wodociągach mieszkańcy Singapuru.

Jak w praktyce wygląda proces uzdatniania wody w Krakowie i czy popularne chlorowanie jest nadal stosowane w krakowskich wodociągach, opowiada naszemu reporterowi Robert Żurek z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.

Przebadano próbki wody z kilkunastu krajów takich jak Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Polska, Włochy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja, Norwegia, Singapur, Szwajcaria, Japonia, Francja oraz Cypr.

Wyniki testów nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Według Roberta Żurka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie woda z kranu bywa zdrowsza niż ta, którą kupujemy w butelce.

Ma więcej substancji mineralnych niż wody stołowe. Z całą pewnością picie wody prosto z kranu nie wpływa negatywnie na nasz organizm — przekonuje Żurek.

  6 komentarzy

  1. Wydaje mi się, że w tekście oraz w filmie jest pewna nieścisłość. Na filmie jest mowa, że woda badana jest na każdym etapie tj. pobieranie, uzdatnianie, dystrybucja. W tekście natomiast redakcja napisała, że woda w kranie zajmuje drugie miejsce. Przecież na filmie Pan nie powiedział, że woda była badana w kranie tylko wcześniej. Czystość wody w kranie zależy od stanu instalacji.

  2. Witam, zgadzam się z p. Mateuszem, bardzo dużą role mają zanieczyszczania wtórne i instalacje doprowadzające i tak można mieć wodę lekko kwaśną tak i jak ja i instalacje z miedzi i okazało się, że stężenie miedzi ummie było poza normą. Badania są tanie ponad 30 pierwiastków kosztuje ok 300zł, do tego rabat za polecane filtry które cenowo tyle samo kosztują co u innych, dlatego wszystko się zwraca.

  3. i tak większość osób w Polsce kupuje wodę butelkowaną, co w sumie jest dość ciekawym zjawiskiem, bo jednak większość świata, nawet ta bogatsza część, pije wodę z kranu 🙂

   1. Moze dlatego, ze w innych częściach świata nie ma takiego problemu z dawkowaniem chloru i woda nie śmierdzi bardziej niż basenowa?

  4. Moja sąsiadka piła wodę z kranu i musiała się leczyć z zakażenia E. coli. Inna rzecz, że zdarzyło mi się niedawno po nalaniu wody do kranu rozglądać się po kuchni w poszukiwaniu źródła chlorowego odoru. Byłam świecie przekonana, że ktoś umył coś domestosem i nie spłukał, póki nie odkryłam, że to zapach kranówki. Tak, że pozdrawiam innym Krakusów. Do dna i koniecznie z przegrychą!

  Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Hybrydowe Solarisy dla Płocka

Następny artykuł

SPT Offshore prezentuje nowe, hybrydowe fundamenty dla morskich farm wiatrowych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,
%d bloggers like this: