Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wrocław ogłasza alarm klimatyczny

Wrocław ogłasza alarm klimatyczny

Podczas czwartkowej (17 października) sesji rady miejskiej, przyjęto stanowisko o ogłoszeniu alarmu klimatycznego. Domagała się tego organizacja Extinction Rebellion. Alarm ma zobowiązywać miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W regionie odnotowywane są coraz wyższe średnie temperatury. We Wrocławiu mamy ponad 30 dni w roku z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Uchwała o alarmie klimatycznym jest pierwszym takim aktem w Polsce. Wcześniej, tylko prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, domagał się od władzy centralnej podjęcia konkretnych działań w kwestii walki ze zmianami klimatycznymi. Ostatnio wziął udział w szczycie C40 w Kopenhadze, podczas którego obradowano nad inicjatywami wspierającymi ochronę klimatu. Jednak to we Wrocławiu ogłoszono tak jednoznaczny dokument. Alarm klimatyczny ma być wyznacznikiem polityki samorządowej, w której za priorytet będą uznawane inicjatywy przeciwdziałające negatywnym zmianom klimatycznym. Jest także deklaracją doprowadzenia Wrocławia do zeroemisyjności do 2050 roku.

Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że mieszkańcy oczekują zdecydowanego kroku w stronę zeroemisyjności, lepszego dostępu do miejsc zacienionych, zieleni i wody, bardziej powszechnej informacji o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu oraz wskazówek dotyczących sposobu życia i postępowania w nowych warunkach klimatycznych – uzasadnia Magdalena Argasińska, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu we wrocławskim urzędzie miasta.

Klimat tematem głównym od dłuższego czasu

5 września 2019 r. radni przyjęli tak zwany Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. Plan przedstawia strategię polityki klimatycznej Wrocławia. Jest on spójny z innymi – Strategią Wrocław 2030, Planem Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Planem działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu SECAP. Bazą do MPA były statystyki pochodzące z Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Wrocław ma świadomość problemu z jakim musi się zmierzyć w nadchodzących latach, dlatego już teraz podejmuje szereg działań, których celem jest przygotowanie miasta na zachodzące zmiany klimatyczne. Działania, które są i będą podejmowane nabierają tempa i otrzymują priorytet dla realizacji, czego wyrazem jest właśnie Stanowisko w sprawie alarmu klimatycznego – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska. dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocław.

W strategii przewidziano rozwój terenów zielonych, tworzenie nowych miejsc komfortu termicznego, gromadzenie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej, rozwój elektromobilności i infrastruktury dla transportu przyjaznego środowisku.

Stopniowo wprowadzamy również rozwiązania polegające na korzystaniu z energii ze źródeł odnawialnych, fotowoltaiki – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.