Współdzielenie samochodów hybrydowych rusza testowo w Warszawie

W połowie kwietnia w Warszawie firma Panek SA uruchomiła testowy program współdzielenia samochodów (System Panek CarSharing). Samochody można wynajmować na minuty i godziny przy pomocy aplikacji na telefon. 300 egzemplarzy Toyoty Yaris Hybrid zostało bezpłatnie przeznaczonych do testów na terenie stolicy.

Do testów zrekrutowano 3000 kierowców, by już kilka dni później samochody mogły wyjechać na ulice Warszawy. Jedynymi warunkami umożliwiającymi korzystanie całkowicie nieodpłatnie z samochodu to: aktualne prawo jazdy oraz posiadanie karty płatniczej nie krócej niż 1 rok. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Szukaliśmy osób, które będą jeździć naszymi autami i opowiedzą o swoich wrażeniach. Zależy nam na tym, żeby usługa Panek CarSharing była jak najlepiej dopasowana do potrzeb warszawiaków, dlatego tak wielką wagę przykładamy do tego testu i udostępniamy nowe samochody bez żadnych opłat. Dla nas wartością są opinie testujących i ich sugestie. Być może zainspirują nas i wprowadzimy do usługi coś, czego wcześniej nie zakładaliśmy – skomentowała Katarzyna Panek, Rzecznik Prasowy Panek S.A. – Toyota jest dostawcą samochodów hybrydowych, który został wybrany do tego przedsięwzięcia – dodała Katarzyna Panek.

Toyota Yaris Hybrid to samochód idealny do miasta. Jest zwinny, bardzo mało pali, łatwo się nim parkuje dzięki niewielkim gabarytom oraz kamerze cofania, a bogate wyposażenie i automatyczna skrzynia biegów zapewniają najwyższy komfort jazdy. System car-sharingu wykorzystujący najoszczędniejszą hybrydę na rynku połączy niskie koszty eksploatacji z komfortem podróżowania. Nie będziemy musieli martwić się ani o zużycie paliwa, ani o miejsce do parkowania – uważa Robert Mularczyk, PR Manager Toyota Motor Poland.

Samochody udostępnione w programie mają moc 100 KM oraz są wyposażone w m.in. automatyczną skrzynię w standardzie, przednie lampy przeciwmgielne, podgrzewane lusterka zewnętrzne i kamerę cofania. Ponadto są wyposażone w 7 poduszek powietrznych, system wspomagający pokonywanie podjazdu, automatyczną klimatyzację i system multimedialny z ekranem dotykowym.

Panek CarSharing jest w zamyśle prostym i bezobsługowym systemem wynajmu samochodów, które zaparkowane na terenie miasta i widoczne w aplikacji mobilnej mają być dostępne dla każdego. Żeby auto wypożyczyć, należy jedynie odnaleźć je na mapie aplikacji mobilnej Panek CS, zarezerwować, potem „otworzyć smartfonem” i ruszać w drogę. Auto zwrócić można w każdym miejscu na terenie miasta, gdzie parkowanie jest dozwolone, wystarczy „zamknąć samochód smartfonem”, żeby stał się dostępny dla innych użytkowników.

Usługa Panek CarSharing to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Ma ona na celu usprawnienie i zróżnicowanie transportu miejskiego przy równoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Z tego powodu operator wybrał hybrydy Toyoty – Yaris Hybrid zużywa w mieście tylko 3,1 l/100 km benzyny i emituje zaledwie 75 g/km CO2.