Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyciek z rurociągu „Przyjaźń” w Polsce. Trwa akcja straży w polu kukurydzy

Wyciek z rurociągu "Przyjaźń” w Polsce. Trwa akcja straży w polu kukurydzy

Wyciek z rurociągu „Przyjaźń” w Polsce. Trwa akcja straży w polu kukurydzy

Wyciek z rurociągu „Przyjaźń” został wykryty we wtorek późnym wieczorem na polu kukurydzy 70 km od Płocka. Rozlewisko ropy ma już 1000 m2, na miejscu trwa akcja straży. Już teraz wiadomo, że wyciek będzie miał konsekwencje dla środowiska. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wyciek z rurociągu „Przyjaźń”

We wtorek późnym wieczorem systemy automatyki Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) wykryły rozszczelnienie jednej z dwóch nitek rurociągu „Przyjaźń”. To magistrala, za pomocą której ropa naftowa dociera do Niemiec. 

Do zdarzenia doszło około 70 kilometrów od Płocka. W tym momencie nie są znane przyczyny zdarzenia. Tłoczenie w uszkodzonej nitce zostało wyłączone. 

Druga nitka rurociągu działa bez zmian. Pozostałe elementy infrastruktury PERN, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec, działa w trybie standardowym.

Uszkodzenie rurociągu w Polsce

Na miejscu zdarzenia w okolicach miejscowości Żurawice w gminie Boniewo są służby ratunkowe PERN oraz Państwowej Straży Pożarnej. Trwa ocena sytuacji przed przystąpieniem do działań ratowniczych. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone.

Służby PERN – techniczne, eksploatacyjne, zakładowa straż pożarna oraz ochrona środowiska – podejmują działania zgodnie z algorytmami przewidzianymi dla tego typu sytuacji.

Cały czas szukamy wycieku na polu kukurydzy. Nie jest to łatwe, bo wszystko przesłania właśnie półprodukt ropy, który wypłynął na pole powiedział w rozmowie z PAP PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Ropa naftowa wyciekła z rury o średnicy 80 cm utrzymanej pod ciśnieniem 30 atm. Wyciek nie znajduje się w bezpośredniej bliskości zabudowań, a ropa pompowana jest do odpowiednich pojemników. 

– Najprawdopodobniej ropa była rurociągiem tłoczona za pomocą gazu. Wyczuwalny w okolicy zapach gazu dał do myślenia. Do tego zbiegło się to ze spadkiem ciśnienia w rurociągu powiedziała w rozmowie z PAP rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej straży pożarnej bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

Jaki wpływ wyciek z rurociągu „Przyjaźń” będzie miał na środowisko naturalne?

Wyciek z rurociągu wpłynie na środowisko

Wybudowany w latach 1960–1964 rurociąg „Przyjaźń” to największy na świecie system tego typu. W skład systemu wchodzi między innymi około 8900 kilometrów rurociągów (z czego 3900 km w Rosji), które w ciągu każdego roku transportują około 66,5 miliona ton ropy naftowej.

Rurociąg którego średnica wynosi do 1020 mm rozpoczyna bieg w Almietjewsku. Biegnie poprzez Samarę i Briańsk, gdzie jedna z nitek (o średnicy do 800 mm) odchodzi do Windawy na Łotwie (Uniecza – Połock – Możejki – Windawa), a dalej do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę (odcinek polski rozpoczyna się w Adamowie w województwie podlaskim) do Lipska w Niemczech, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.

Oil pipelines in Europe 1
Przebieg rurociągu naftowego „Przyjaźń” w Europie, źródło: wikipedia.org

Oszacowanie wpływu wycieku na środowisko wymaga dokładnych pomiarów ilości substancji, która przedostała się do otoczenia. Efekty mogą być jednak będą trwałe. Ropa zabija zwierzęta zatruwając ich organizmy. Dotyczy to zarówno organizmów lądowych, jak i ptaków, a także ryb, jeśli wyciek przedostanie się do środowiska wodnego. 

Wyciek ropy wpływa na cały łańcuch pokarmowy, w tym insekty oraz rośliny. To z kolei może prowadzić do trudności w diecie większych zwierząt. Na ten moment skala zniszczeń zależy od szybkiej reakcji służb. Czekamy na wstępne środowiskowe oceny sytuacji. 

To nie pierwsze rozszczelnienie rurociągu w ostatnim czasie. Niedawno doszło także do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

źródło: biuroprasowe.pern.pl, PAP, mapa: wikipedia.org, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.